При хомеопатичното лечение основното изискване е да има индивидуалност. Това каза д-р Милен Христов, лекар хомеопат, цитиран от Фокус. Той обясни, че при висока температура се отчита дали има изпотяване или няма.
„Гледа се каква е характеристиката на температурата. Ако тя се качва бавно, се дава Ферум фосфорикум, ако се качва много бързо - се дава Аконит. Препаратите са много различни в зависимост от тези симптоми. Друг пример е различните видове главоболие. Хората вземат едни и същи препарати като Аналгин, Беналгин, Парацетамол.

И това е интересно - Хомеопатията е нежната медицина! - четете в най-добрия здравен сайт у нас www.zdrave.to.

При хомеопатията трябва да се отчита характерът на болката – дали е в лявата или дясната половина на главата и има ли гадене от болката. Отчитат се също усещанията на пациента - дали се влошават от студено, от топло, от вятър и в коя част на денонощието е главоболието. Това са така наречените модалности, с които трябва да се съобразяваме при предписанието. За това хората не трябва да се самолекуват и да вземат безразборно хомеопатични препарати по препоръки на близки или по нещо прочетено в интернет. Така се компрометира действието на самите хомеопатични препарати и казват, аз вземах, но не ми помогна. За това хомеопатите разпитват дълго време при интервюто”, коментира д-р Христов.

Той добави, че много често се бърка хомеопатията с билколечението, което не е правилно.