Неврологът Юлия Живова обясни кои са най-големите проблеми за тялото ни, причинени от хладния ветрец в жегата
Миозит
Миозитът се изразява в мускулни болки, които се разпростират към рамото и “удрят” главата. Ако ни е продухало както трябва, шията се сковава и не можем да я движим. За да се обърнем, трябва да извъртаме цялото си тяло. “При миозит мускулните влакна отичат, появяват се спазми в тях, което води до притискане на нервите и възниква дискомфорт” - обяснява Юлия Живова.
Обикновено в такива случаи човек не си задава въпроса защо го боли, а търси лекове. И повечето само вредят: масаж или мазане с нещо загряващо. Не трябва в никакъв случай да загряваме възпаленото място с кремове и мазила - продължава д-р Живова. - Мускулът при миозит е възпален, оточен, венозният отток е нарушен. Загряването само ще влоши процеса. За лечение се прилага противовъзпалителен мехлем, за предпочитане с аналгетичен ефект. Подходящи са и противооточни препарати и венотоници за локално приложение.”
Ако дискомфортът не преминава два-три дни, а дори се засилва, време е да си запазите час при невролог: острата, а не тъпа болка, може да е признак за възпаление на нервните корени между прешлените.
Радикулит на врата
Заболяването се свързва с проблеми с кръста, но радикулитът може да засегне и областта на врата - от стоене на течение. Възможно е да разграничите радикулита от миозита по интензивността на дискомфорта. При радикулопатия на шийните прешлени нервните коренчета се възпаляват и тогава болката става особено силна, на пристъпи, способна внезапно да “простреля” ръката или главата. Ако пренебрегнете тези сигнали или продължително време се самолекувате, неврологичните симптоми ще се увеличават: откъм пострадалата страна ще започне да изтръпва ръката, болката вече ще е стигнала до лакътя.
“Предписват се инжекции с нестероидни противовъзпалителни лекарства, препарати за облекчаване на болката и сваляне на отока - казва д-р Ирина Найденова, невролог. - Ако искате по-бързо да върнете подвижността на шията си, направете си акупунктура.” А защо не и масаж, мануална терапия, която лекува всички проблеми в гръбначния стълб? - разумно ще възразите вие. Нито едното, нито другото са разрешени при наличие на възпалителен процес. След като острата болка е овладяна и е намаляла, едва тогава за възстановяване гъвкавостта в засегнатата зона е позволена намесата на масажист.
Кои са другите 3 заболявания четете в най-полезния сайт Zdrave.to.
Последвайте ни
0 Коментара: