Психолози успяха да установят какви именно привички фактически програмират човек към бедност, сривайки душевното му здраве, като влияят на физическото състояние на мозъка.
 
Самосъжаление
Привичката да се самосъжаляват и постоянно да оплакват безсмисления си живот е присъща само на тези, които няма какво да правят. Ако тези хора посветят времето си на нещо полезно, то ще подобрят финансовото си състояние.  Склонните към самосъжаление се оплакват от всичко: фигура, доходи, образование, жилище и дори времето навън. Причините, които те си намират да мрънкат, че не им върви, са безброй. На всичкото отгоре те постоянно и досадно се правят на мъченици и хората започват да ги отбягват, не общуват с тях, ограничават общуването си с тях, което пък им дава нов повод за самобичуване. Така „великомъчениците” се лишават сами от полезни или просто приятни връзки, които биха могли да им помогнат с нова работа, при решаване на лични проблеми и т.н.

Защо не трябва да се носят снимки на близки и приятели в портмонето?
 
Икономии във всичко
Ако акциите и разпродажбите са главната цел на посещенията в магазините, ако постоянно мислите за по-високите заплати на колегите, ако не оставяте бакшиш на келнерите или дори не посещавате заведения, ако се отказвате да имате деца с оправданието, че не достигат пари – това са привички на бедността. И е много трудно да бъдат изкоренени. Желанието да се икономисва от всичко не е разумна пестеливост, както си мислите, а липсата на  баланс между доходите и разходите.

Кои са останалите 5 вредни привички, обричащи на бедност, четете в Zdrave.to