Тези две неща ни пазят от деменция!
Никой от участниците първоначално не страдал от деменция, но в годините на изследването с такава диагноза се сдобили 220 пациенти.
Учените сравнили данни на тези, които развили болестта, и останали, които запазили разсъдъка си непокътнат. И така открили, че социалните връзки влияят на риска от възникване на заболяването.
А едно от откритията гласи, че е важно качеството, а не количеството на приятелите.
"Около вас може и да има голямо количество различни хора, но само близките отношения са способни да намалят риска от развитие на деменция... Той не е свързан с броя на приятелите", пояснява проф. Ив Хогеруърст.
И това е интересно: Тези 6 китайски техники спират главоболието за минути - четете тази и още полезни новини на zdrave.to
По думите й близките приятели играят ролята на буфер срещу стреса, който влияе разрушително на здравето.
Деветте фактора за развитие на деменция:
Загубата на слух на средна възраст повишава риска с 9%
Липсата на средно образование – с 8%
Пушенето – с 5%
Липсата на навременно лечение при депресия – с 4%
Недостатъчната физическа активност – с 3%
Социалната изолация – с 2%
Високото кръвно налягане – с 2%
Затлъстяването – с 1%
Диабет от втори тип – с 1%
Според учените въздействието на тези фактори в различна степен зависи от всеки отделен човек, носят само 35% от риска. Останалите 65% засега са извън човешкия контрол.
Данните сочат, че рискът от развиване на деменция у самотните хора е двойно по-висок, отколкото при хората със семейства.
Според д-р Дъг Браун, директор на изследването "Общества за борба с болестта на Алцхаймер“, става дума за близо 1 допълнителен случай на деменция на всеки сто души, които нямат брачен партньор.
Тъй като изследването продължава и в момента, още е рано да се твърди кое е причината за това и кое следствието.
Известно е, че слабоумието поразява мозъка десетки години, преди болестта да може да бъде диагностицирана, и не е изключено в ранните стадии тези изменения да се отразяват на способността за общуване.
Във всеки случай самотата е най-сериозният проблем при деменцията, казва д-р Браун.
"Ако хората, които страдат от болестта, не получават подкрепа, деменцията може да ги доведе до пълна изолация“, пояснява той.
"Важно е хората с деменция да поддържат значими социални връзки и да запазят обичайния си начин на живот“, подчертава той.
Последвайте ни
0 Коментара: