Морските дарове и техният дъх на  бриз често се свързват с приятните емоции на лятото. Пресни или замразени, можем да ги открием целогодишно в търговската мрежа. Току-що уловените и приготвени миди, калмари или омари с малко лимонов сок нямат конкуренция по отношение на аромат и вкус. 
Можем да разделим целия набор от морски дарове на две големи групи - мекотели и ракообразни. В графата мекотели влизат стриди, миди, калмари, октоподи, сепии. За една част от тях е характерно, че се изхранват, филтрирайки вода. В групата на ракообразните присъстват всички видове раци и крабове, омари, скариди, пише "Марица". 

Освен че са невероятно вкусни и се считат за деликатеси, морските дарове са изключително полезна и пълноценна храна. Те се считат и за диетичен продукт. Благодарение на тях японската диета е около два пъти по-нискокалорична в сравнение с нашия хранителен режим. Учените откриха останки от раковини в пещера в Южна Испания, които потвърждават, че неандерталците, подобно на Хомо сапиенс, са ловели и са се изхранвали с морски дарове преди 150 000 години. 

Балансиран режим, включващ морски дарове, ще ви накара да се чувствате сити, доволни и вдъхновени за нови предизвикателства. Това се дължи на коктейла от витамини, минерали и аминокиселини, които са важни за организма. Богатото съдържание на йод гарантира добрата работа на щитовидната жлеза.

И това е интересно: Витамин В12 е най-важният! Ето къде да си го набавите- Четете още на най-полезния здравен сайт zdrave.to

Фосфорът в мидите регулира енергийния метаболизъм на клетките, който е фундаментален за целия физиологичен процес. Цинкът в черупчестите морски дарове помага на кожата да не се дехидратира в летните горещини.   

Всички морски дарове са източник на мощни антиоксиданти, които предпазват от остри и хронични белодробни заболявания. Полезните съставки в този тип храна действат добре на имунната система и ви защитават срещу вирусни заболявания. 

Изследвания сочат, че морските дарове намаляват риска от болестта на Алцхаймер. Цинкът, съдържащ се в калмарите, както и богатото им съдържание за витамин В12 е важен за кръвообразуването и поддържането на нервната система. Витамин В2 пък изобилства в октоподите и подпомага зрението ни.

Поне веднъж седмично трябва да се храним с даровете на морето, препоръчват специалисти.
 
ДЪЛГОЛЕТИЕ ПО ЯПОНСКИ
Японците са нацията с най-голяма продължителност на живота, а тяхното меню е базирано на морска храна, ориз и соя. Японките хапват средно 50 пъти повече риба, 17 пъти повече ориз и 3 пъти повече житни култури в сравнение с европейките.