“Всеки ден с нещо си зает, бързаш – няма време!”, пееше Васил Найденов. Повтарям си тази песничка почти всеки ден – толкова точно отразява усещането ми за всекидневието, което ме подхваща и мята като стихия, на която съм неспособна да устоя, пише Obekti.bg.

Насилието върху естествения ритъм на тялото ни е навсякъде около нас – в събуждането и в транспорта, в постоянната хватка на джиесемите и компютрите, от които не ни остава време да си поемем спокойно дъх. А така се нуждаем от него...

В свят, в който повечето неща са изкуствени, логични и типични, понякога си заслужава да се отдадем на чистата наслада на природните стимули, които нежно гъделичкат сетивата и съвсем реално помагат на тялото и ума ни да се отпуснат и да съберат сили за следващия ден и следващата малка делнична битка. И най-закоравелият медик ще признае, че няма по-голямо благо за здравето от спокойствието и усещането за единение с природата. Затова и до ден днешен е оцеляла една древна практика, която всекидневно успокоява, усмихва, балансира и лекува хиляди уморени тела и души по света – ароматерапията.

Ако се боите, че тази нежна терапия е достъпна само в скъпите салони

и спа центрове, знайте, че тя е възможна всеки ден и за всеки човек – в дома, в офиса, дори на улицата. Необходимо е само да знаем малко повече за свойствата на етеричните масла и билките, с които България е богата, и стъпка по стъпка да въведем природата в дома си и на работното си място, където ще се облагодетелстваме от благотворното й влияние.

Ароматерапевтът Росица Бакалова, член на Международната федерация на ароматерапевтите (IFA), съветва: “Всяко растение е лечебно. Препоръчвам използването на натурални етерични масла, но и на растения, които сме набрали или отгледаме сами. Уханието им балансира организма и

помага на тялото да започне процеса на самовъзстановяване, който е присъщ за всеки от нас –

стига да не му пречим”.

Домът е първото място, което трябва да наситим с подходящи за нас природни аромати. Доказано е, че животът без аромат може да доведе до сериозни психични и физически заболявания като клинична депресия и хормонален дисбаланс. Хората притежават способността да различават 10 хил. различни миризми. Те се поемат от носа, влизат в лимбичната нервна система, която отговаря за емоциите, настроенията и паметта, и се насочват към мозъчните региони, които контролират чувствата, способността да помним и инстинктивните механизми на тялото.

И това е интересно: 7 комбинации за възстановяване на киселинно-алкалния баланс - четете още интересни новини на zdrave.to 

Ето защо е изключително важно какво вдишваме на мястото, където търсим покой и убежище от външния свят. Г-жа Бакалова препоръчва да започнем от А и Б – да премахнем колкото се може повече от изкуствените материи от дома си, които постоянно излъчват невидима, но осезаема за фините сетива миризма. “Разхождайте се из чисти стаи, в които сте измили пода и прозорците с вода, в която сте капнали малко етерично масло по свой вкус. Стъпвайте боси по дървен или теракотен под, за да облекчите сетивата си. Носете свободни дрехи, които не ви стискат никъде.” Защото ароматерапията влияе не само на обонянието, но и на всички сетива с простата си философия да се приближим до природното.

За да бъде щастлива и здрава,

домашната богиня може да си създаде няколко всекидневни чувствени ритуала.

На първо място банята. Чистата вода е незаменима за отмиване на мръсните натрупвания и чуждите миризми, които денят е наслоил по тялото ни. Ако сварим литър силен чай от билки и го изсипем във ваната, ще усетим как целият стрес от деня се оттича от уморените ни крайници. Същото може да постигнем и със 7-9 капки етерично масло, предварително разбито в топла вода. Лавандулата засилва алфа-вълните в мозъка ни, а това отпуска цялото тяло във великолепно усещане за релаксация и покой. Една капка лавандулово масло върху възглавницата е рецепта за спокоен сън.

Ако, напротив, ви липсва тонус, капнете малко масло от жасмин във водата и се отпуснете с чаша жасминов чай във ваната. Това източно растение съдържа съединения, които разбуждат бета-вълните в префронталния кортекс на мозъка и ни правят бодри и будни, с допълнителния бонус, че освобождават в тялото онези хормони, които ни карат да се чувстваме на седмото небе.

Ароматерапия има и в кухнята. Да, точно така – ароматите и подправките, които добавяме в ястията, влияят на цялото тяло. Една от най-полезните и приятни терапии, които можем да си проведем, е да поръсим печеното с розмарин. Полезните му съставки повдигат тонуса, успокояват болките в мускулите, засилват косата и ноктите и подобряват кръвообращението.

Резен джинджифил в чая ще ни направи весели и дръзки,

а съставките му ще преборят настинката, която се задава с наближаването на есента. Масаж с масло от босилек облекчава ревматизма. Лабораторни проучвания на Университета в Калифорния показаха, че канелата съдържа вещество, което значително засилва имунната система и дори може да предотврати рака.

В никакъв случай не бива да забравяме леглото. Чистите памучни или ленени чаршафи, изпрани с капка масло от бергамот, ще изчистят за една нощ стреса, депресията и тревогите, да не говорим, че това масло успокоява раздразнената кожа и помага срещу акне, псориазис и лъснало от мазнина лице. Съчетайте маслата с билки.

“Спя върху възглавници, пълни с билки и сено. Нищо не успокоява ума и тялото повече от това простичко нещо”, сподели опита си и г-жа Бакалова. Есенциите от роза, сандалово дърво и пачули пък са изключителен афродизиак, ако решите, че не ви се спи.

Тъй като етеричните масла са много силни субстанции, ароматерапевтът препоръчва преди употреба да ги

разреждаме в нерафинирани, студено пресовани растителни масла

като зехтина. Така те засилват свойствата си и стават безопасни за употреба в дома. Може да ги използвате при прилошаване – една-две капки лимонова есенция върху дланта, която после вдишвате; за разтапящ масаж – 3-5 капки в чаша зехтин или шарлан; за аромалампа – 3-5 капки, които да горят около час-два.

За да изчистите въздуха в дома си след нашествие на шумни и пушещи гости и да възстановите усещането си за уют, нагрейте малко масло от иланг-иланг или чаено дърво в теракотената си аромалампа и се насладете на вечерта. Тези масла са силни антисептици – извлекът от чаено дърво е осем пъти по-силен от карболовата киселина и 12 пъти – от фенола. Убива бактериите, гъбичките и вирусите. Ако го използвате често, ще повиши съпротивителните сили на тялото ви и ще убие лошите микроорганизми като стафилококите.

Много издания за ароматерапия препоръчват инхалациите с етерични масла. С това трябва да се внимава. “Чела съм издания, списвани от уважавани лекари, които препоръчват инхалации с 10-12 капки етерично масло - казва Росица Бакалова. - Това е ужас! Инхалацията с кипяща вода и няколко капки масла е равна на венозна инжекция. Изпаренията отиват право в мозъка. Ще съберете границите на кръвното си налягане и може да припаднете. Инхалации се правят само с билки. Категорично съм против и вътрешното приемане на масла.

Те може да причинят микроизгаряния по хранопровода и лигавицата на стомаха, които първоначално няма да се забелязват при преглед, но ще причиняват неприятности.”

Една от най-лесните и дълготрайни ароматерапии е да засадите саксии с уханни растения в дома и на работното си място. Освен че тушират вредното излъчване от компютъра, някои от тях пречистват и наситения с препарати въздух. Опити в Русия са показали, че хлорофитумът (известен и като зелена лилия) почиства прекрасно въздушната среда в училища и детски градини, където бъка от бактерии и биологични частици. Индришето, мушкатото и здравецът, любими на нашите баби, имат същото свойство, като освен това отблъскват неприятните насекоми и действат почти чудодейно на женското тяло от всяка възраст – ароматът им облекчава ефектите от менопаузата, масажите с маслата им лекуват целулита, изгубилата блясъка си кожа и акнето.
А какво да правим в моментите, когато цепим мръсната атмосфера на улици и кръстовища и ни блъскат в трамвая?

Капка българска роза на ревера или между гърдите

ще ни накара да се почувстваме самоуверени, силни, весели и секси. “Никога няма да спра да повтарям, че трябва да използваме масло от българска роза. Тя е изключително растение. Отразява се благотворно почти при всички оплаквания, а маслото от нея е един от най-силните антисептици на света. Не трябва да прекаляваме обаче – една капка е достатъчна”, твърди Росица Бакалова.

Какво по-хубаво от това да вкараме капка цвят и аромат във всекидневието си? Няколко билки, шишенце масло от българско цвете, щипка вкусни подправки, разлистени и благодарни растения – толкова е нужно. И не се бойте, че не е трудно и не боли – ароматерапията е лечение чрез удоволствие, което, ако го предлагаме на тялото си, без да се скъпим, ще отложи онези, горчивите и тегави лечения-мъчения, които ни чакат в поликлиниката. Моето тяло казва – направи ми приятно, а аз ще ти се отблагодаря със здраве. Съгласни сте, нали?