За рака на простатата и съвременното лазерно лечение на аденома на простатата
Консултация с д-р Рафаел Мирчов – Началник на Отделението по урология и андрология на МБАЛ „Вита”
Какви симптоми има ракът на простатата и кога пациентът трябва да се обърне към уролог?
Стандартно най-честата причина за посещението при уролог е нарушеното уриниране. Когато обаче говорим за рак на простата, карциномът (рак) на простатата започва развитието си най-често от периферната зона на жлезата, т.е. относително встрани от хода на урината и не нарушава уринирането. Ранният и сравнително ненапреднал (умерено авансирал) простатен карцином не се проявява с оплаквания. Ранната диагностика е основа на правилното и съвременно лечение.
Пациентите с рак на простатата имат ли избор на лечебни методи?
Да, има различни методи. Целта на лечението на рака на простатата е пациентът да бъде здрав, да живее дълго и не на последно място да запази качеството си на живот. Пациентът трябва да остане социално значим, семейно полезен и да запази самочувствието си като представител на силния пол.
Лечението може да се извърши по няколко начина. Първият е радикално-оперативният, който може да включи лапароскопска или отворена операция. Той се прилага при пациенти без тежки придружаващи заболяванияи в началния стадий на заболяването. Другият метод на радикално лечение е високодозова брахитерапия (вид лъчелечение). Брахитерапията е подходяща за пациенти, когато те по една или друга причина не са показани за радикално-оперативно лечение, най-често поради придружаващи заболявания.
Нерадикалното лечение е чрез перкутанно лъчелечение (при по-напреднали карциноми) и често се комбинира с антиандрогенно лечение (хормонално лечение). Изборът на адекватно лечение зависи от стадия на болестта и здравословния статус на пациента. Най-важно е запазване качеството на живот на пациента. В болница „Вита” предлагаме всички съвременни методи за справяне с този проблем, както и лапароскопската радикална простатектомия.
Какви са възможностите, когато е налице диагностициран аденом (доброкачествена хиперплазия) на простатата?
При началните стадии на заболяването са приложими консервативните методи на лечение. Когато говорим за оперативни, освен класическият отворен метод, който напоследък по-рядко се прилага, разполагаме с трансуретрални ендоскопски методи – ТУР и лазер на простата. Лазерът има висока мощност и прецизна деструкция на тъканите. Това води до липса на кръвозагуба и до бързо възстановяване на пациента. Лазерната операция като метод дава възможност на оператора за бързо и ефективно премахване на простатна тъкан с практически липса на животозастрашаващи усложнения по време на операцията. Предимствата на лазерната операция са по-краткият болничен следоперативен престой, по-бързото възстановяване на пациента и по-малкия риск от загуба на кръв. Методът е подходящ за пациенти с аритмия, сърдечно-съдови заболявания, приемащи препарати за разреждане на кръвта (синтром, аспирин, аспирин протект, клопидогрел, плавикс, еликвис, ксарелто, antistenocardin и др.)
Какви са предимства на лапароскопската радикална простатектомия пред отворената класическа операция?
Основното предимство на лапароскопската пред отворената техника е, че оперативната травма на пациента е значително по-малка. Кръвозагубата е минимална или никаква. Всяка по-щадяща операция съхранява имунитета на пациента. Пациентите след лапароскопска простатектомия най-често не изпитват болка, възстановяват се бързо и много важно – самостоятелно, без помощ от персонала. Така се запазва тяхното самочувствие като пациенти и хора, чувстват се независими, а професионалното удовлетворение за нашите усилия е бързото възстановяване на болния и леките следоперативни грижи.
Във връзка с Месеца на мъжкото здраве Ноември и кампанията МОвембър, ДКЦ „Вита“ предлага специален пакет за профилактика на рака на простатата за мъже над 50 години - „Вита МОвембър пакет“ на цена 45 лв. Пакетът включва:
I. Клиничен преглед от специалист-уролог
II. Ултразвуково изследване на простатната жлеза (ехография):
• Измерване на остатъчна урина.
• Измерване обема на простатната жлеза – измерва се след уриниране.
III. Изследване на PSA (простата-специфичен антиген): кръвно изследване, което задължително се прави преди ректално туширане или 7 дни след него.
IV. Ректално туширане (ректално изследване): през ануса се палпира простатната жлеза. Пациентът е в странично или коленно-лакътно положение.
Важи САМО за пациенти над 50 години. От 01.11. до 30.11.2017 г. За МБАЛ „Вита“ (София, ул. Драговица 9) по следния график:
Д-р Рафаел Мирчов, уролог:
Вторник: 16:00 – 17:30
Четвъртък – 14:00 – 16:00
Д-р Владимир Роглев, уролог:
Понеделник и сряда: 08:30-10:30
Вторник, четвъртък и петък: 08:30-11:30
Последвайте ни