Пробиотиците - цярът, даден ни от Бога
За разлика от антибиотиците, което в превод от гръцки означава „унищожавам живот”, пробиотик означава „създавам, възстановявам живот”. На практика, те представляват съставка, която подтиква множенето на добрите бактерии, т.е. имат важно отношение към по-бързото възстановяване на здравето и създаване на устойчивост срещу микробите, вирусите, лошите бактерии и въобще, срещу инфекциите.
Казано накратко, пробиотиците се оказват лекарството, дадено ни от Бога. Това твърдение на мнозина лекари може да се приеме за чиста монета, тъй като те се намират в естествени природни продукти. У нас, например, киселото мляко е прочуто като продукт с един от най-мощните пробиотици. Разработването им във фармацията е станало много по-късно.
Като алтернатива на антибиотиците Европейският парламент със специален документ още през 2008 г. ги препоръчва като допълващо средство при лечение с антибиотици.
Те са различни видове, но световни експерти открояват като най-ефикасен пробиотикът лактобацилус булгарикус, какъвто има в нашето кисело мляко. Доказано е, че той предотвратява образуването на тумори, укрепва имунната система срещу
простудни заболявания и грип, а също така подпомага възстановяването на органите и системите след прекарани тежки инфекциозни заболявания.
„Особеното при пробиотиците обаче е, че те не се вземат ударно, както антибиотиците, а трябва да се приемат продължително време, например два месеца преди настъпването на грипния сезон. Странични ефекти нямат. Дори да не сме го направили досега, можем да подсилим организма си с пробиотик на хапчета, като хранителна добавка или под формата на кисело мляко, поясняма проф. Никола Александров, един от изследователите на българския бацил. Неотдавна наш продукт бе патентован в САЩ.
Създаденият в резултат на лактобацилус булгарикус имунитет е траен. Ако все пак грипен или риновирус, причиняващи острите вирусни инфекции, успеят да го пробият, то болестта преминава много леко под формата на елементарна настинка. Преимущество е и това, че с пробиотик човек може да се „зареди” от всяка млекарница, стига киселото мляко да е истинско, а да не е „подквасено” изкуствено. Затова трябва да следим дали върху опаковката е написано изрично, че е с лактобацилус булгарикус”, поясни проф. Александров.
Траките първи открили лечебните свойства на пробиотиците. Преди 4000 години те първи изолирали лактобацилус булгарикус и подквасили кисело мляко, което променило човечеството дори генетично. Дотогава човешкият организъм не е можел да разгражда млечната захар лактаза. Постепенно със създаването на млечно-киселите продукти в човешкия организъм се създава ген, първо на Балканите, а след това в Европа и останалите части на света. Този ген създава ензима лактаза, способстващ разграждането на млечната захар лактоза.
И това е интересно: Профилактика срещу вируси и грип - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to
Lactobacillus bulgaricus пази от радиация
Широкото използване на ядрената енергетика и зачестилите аварии в последните десетилетия (Чернобил, Русия 1986 – 1 реактор, Фукушима, Япония 2011 – 4 реактора едновременно) показаха, че въздействието на йонизиращите лъчения е не само военна заплаха.
В същото време те се използват широко в медицината за диагностика (рентгенови апарати, радиоизотопни изследвания) и лечение на ракови заболявания (лъчетерапия). Радиацията поразява предимно костния мозък. Последствията са намаляване на левкоцитите и тромбоцитите, отслабване на общата и специфичната имунна система на организма. В резултат на това се развиват инфекциозни усложнения, предизвикани както от екзогенни нокси (причинители), така и от проникване на патогенни (болестотворни) бактерии в кръвта и дори развитие на сепсис (общо отравяне на кръвта). „Радиопротективните средства за лечение на лъчевата болест са химичните вещества с краткотраен ефект, които имат много странични и токсични явления. Тези усложнения се засилват при продължителното им приемане.
Дългогодишно проучване установи безспорно, че Lactobacillus bulgaricus, съдържащ се в българското кисело мляко, има отличен антиоксидантен и антирадиационен ефект. Експериментално изследване върху опитни животни показа, че използването на Lactobacillus bulgaricus намалява степента на поражение на костния мозък, ускорява възстановяването на кръвотворенето и пострадиационната дисбактериоза, казва водещият токсиколог и алерголог у нас проф. Никола Александров. В същото време той има радиопротективен ефект върху стволовите клетки и намалява смъртността на опитните животни, облъчени със смъртоносна доза радиоактивни вещества,” обяснява той.
Експериментални проучвания, проведени с български пробиотичен продукт, богат на Lactobacillus bulgaricus, нормализира кръвотворенето на костния мозък на 10-ия ден след облъчването. Клиничните изследвания на онкоболни, преминали облъчване срещу раковото заболяване, пък доказват, че тези от тях, които са приемали препарат, съдържащ Lactobacillus bulgaricus и екстракт от корен на кръвния здравец Geranium sanguineum, в съчетание с основното лечение показват значително повишаване на броя на Т-лимфоцити, тромбоцити и левкоцити, умерено повишаване на хемоглобина, ускорено възстановяване на костния мозък и кръвотворенето.
Последвайте ни
0 Коментара: