3 от най-ужасните заразни болести, които остават мистерия
Причинителите на заболявания от миналото и днес остават неразгадани
Не така обаче стоят нещата с редица ужасни заразни заболявания от миналото, чиито причинители остават мистерия, уточнява "Монитор".
Ето няколко от най-ужасните заразни болести, които остават мистерия:
Потна болест
В края на XV век в Англия, а по-късно и на други места в Европа, хора изведнъж започват да се разболяват от страшна зараза. Първите симптоми са студени тръпки, главоболие и болки в крайниците и раменете. В рамките на часове започва интензивно потене. А след ден половината от заболелите умират. Заболяването става известно като „потна болест”. За последно случаи в Англия са документирани през 1578 г.
Все още не е ясно какъв патоген е причинявал тази зараза. Има теории като рецидивираща треска, неизвестен вид хантавирус, бактерии, пренасяни от кърлежи.
През XVIII и XIX век подобна болест плъзва във Франция. Наричат я „пикардийска пот”. Симптомите обаче не съвпадат напълно и не е ясно, дали става въпрос за същото заболяване.
Коколицли
Колонизирането на Америка от европейците започва с вълни от инфекциозни болести, които убиват милиони хора от местното население. Общоприето е, че най-смъртоносната от тези зарази е била едрата шарка.
Малко преди пристигането на конквистадорите през XVI век в Мексико избухва епидемия от нещо друго. Местните го наричат „коколицли”, което означава просто „болест”. Умират милиони. Болестта има пагубно въздействие върху демографията на коренното население, като това е най-лошата епидемия в историята на Америка преди европейската инвазия.
Според Франсиско Ернандес де Толедо, лекар, станал свидетел на заразата през 1576 г., симптомите включвали висока температура, силно главоболие, световъртеж, черен език, тъмна урина, дизентерия, силна болка в корема и гърдите и обилно кървене от носа, очите и устата, като смъртта обикновено настъпвала в рамките на 3 до 4 дни. Причинителят не е известен, въпреки че нови проучвания предполагат, че може да става въпрос за бактерия от рода Салмонела.
Летаргичен енцефалит
По времето на Първата световна война и в разгара на пандемията от Испански грип се появява озадачаваща епидемия от неврологично заболяване. Между 1915 г. и 1928 г. огнища на това състояние са документирани по целия свят. То става известно в медицината като летаргичен енцефалит.
Неговите симптоми включват треска, двойно виждане, главоболие и нарастващо чувство на сънливост. В тежките случаи хората изпадат в кома, от която никога не се събуждат, а оцелелите често остават с продължителни неврологични проблеми.
Смята се, че повече от милион души може да са имали летаргичен енцефалит и че 500 000 са починали от него.
Теориите за причинителя включват токсини, последствията от грипа върху мозъка или автоимунен отговор, който се проявява след инфекции. Но точната причина за болестта и досега остава мистерия.
Последвайте ни
0 Коментара: