"Отнасям се въздържано към приказки, които не са базирани на научни доказателства. Набира мощно направление в медицината - направление за разработване на антитела. Сега вече има много сериозни постижения в лечението на коронавирус. Прилага се в организма под форма на инжекция - изкуствени антитела, създадени против спайк протеина. Наричат го биологично лечение. Това каза акад. Богдан Петрунов пред БНТ, коментирайки хапчето срещу коронавирус на Pfizer. 

"Протеиназен инхибитор, който потиска репликацията на вируса. Вероятно догодина ще имаме специфичен инхибитор към коронавируса. Ще стане естествено и нормално да се прилага за лечението. Лечението на Тръмп беше премиерата. Д-р Димитров работи в Питсбърг точно върху това", обясни той.  

Според експертът, България не е страната на губещите.

"Фирмите не могат да изпълнят ангажиментите си. Убеден съм, че до края на годината ще имаме имунизация, която ще постигне колективен имунитет. Чувам приказки, които питат как ще стане, но ако до края на годината направим 1-2 милиона, ще видим доброто от ваксините", допълни акад. Петрунов. 

"Мисля, че е  необходимо да се направи кампания за "АстраЗенека". Тя е напълно безопасна и по нищо не отстъпва по ефективност. Проблемите създадоха напрежение в хората", каза той. 

"Разбирате, че е несериозно да коментирам тромбозата. Научните доказателства показват убедително, че случаите на тромбоемболизъм след "АстраЗенека" са много по-малко от тези, които не са ваксинирани. За момента спокойно можем да кажем, че ваксината не е причина за получаване на тромби", допълни експертът.

Той смята, че антиваксърската нагласа може да попречи да се постигне крайната цел.

"Хората не разбират необходимостта от ваксината. Не мога да се страхувам от ваксината повече, отколкото от вируса. "Спутник" , немска ваксина и "НоваВакс" са на масата за преговори в ЕК. Три нови ваксини ни очакват и скоро сигурно ще бъдат одобрени", обясни той. 

Експертът изтъкна, че България произвежда най-добрите бактериални ваксини в света. 

"Това е биологичен продукт, който се поставя на милиони деца в 100 страни в света, но са бактериални, а не вирусни ваксини. Няма данни ваксините да са неподходящи за бременни", заключи той.