Ако антималарийните лекарства се приемат инхалаторно, а не през устата можем да избегнем страничните ефекти за организма.

Това заяви акад. Добрин Свинаров, началник на клиничната лаборатария на Александровска болница в София пред БНТ.

Това, че хлорохин и хлорофин показаха задържащо действие върху коронавируса на клетъчни култури, не значи, че ще действат така, ако се приемат през устата, коментира акад. Добрин Свинаров.

Той обясни, че взети през устата в по-големи количества, тези лекарства стигат директно до сърцето и може да действат токсично. Когато ги насочим директно към дихателните пътища в ниски дози ще постигнем резултат без странични ефекти.

Тестовете са три групи, като генетичните имат най-висока надеждност, каза още ученият. Те дават резултата на първия, втория, третия ден от инфектирането, дори да няма симптоми, обясни акад. Свинаров.

Показват наличие на вируса и в неговата клинична фаза, но когато на по-късен етап може да не подейства, защото концентрацията на му намалява горните дихателни пътища. Втората група тестове определят начилие на вируси частици в определени участъци. Серологичните пък доказват наличие на антитела.

Те дават резултат на 15-20 ден от инфекцията. Добрин Свинаров обясни, че за пълно доказване качеството на тестовете е нужна повече от година, но заради извънредната ситуация тези процеси са били съкратени. Затова всеки тест носи известен риск, но навлезлите по-късно са тези, които трябва да се използват.