Бил Гейтс смрази всички с прогноза за следващата пандемия!
Леко съм притеснен, че фокусът върху готовността за пандемия е по-нисък, отколкото очаквах
„Леко съм притеснен, че фокусът върху готовността за пандемия е по-нисък, отколкото очаквах“, каза милиардерът филантроп и съосновател на Microsoft.
Адекватната подготовка трябва да включва способността да се разработи ваксина за 100 дни и след това да се произвеждат достатъчно дози за света през следващите 100 дни, каза той. Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс призова държавите да инвестират повече в здравните системи, включително в производството на ваксини.
В неотдавнашен обширен доклад на организацията инструментите за премахване на пандемията се припокриват по много начини с мерките за справяне с други инфекциозни заболявания: мащабно тестване, лечение и имунизация.
През първата половина на тази година около 49 милиона дози ваксина срещу COVID-19 са поставени в Африка, а само в Калифорния - 43 милиона. Тези статистически данни отново отразяват неравенството в достъпа до лекарства между богатите и бедните страни, според отчет на фонда. „Единственото реално решение на този проблем е да се създадат фабрики, които да произвеждат достатъчно за целия свят за 100 дни.
И тази задача е постижима“, подчерта Гейтс. Новият план на администрацията на Байдън за милиарди долари за укрепване на готовността за пандемия е стъпка в правилната посока, каза той, но ще са необходими средства за неговото изпълнение. „Ще трябва да продължим да настояваме за това“, каза Гейтс.
В доклада на фондация Гейтс се споменава също, че пандемията е хвърлила най-малко 31,3 милиона души в крайна бедност през 2020 г. В същото време икономическото възстановяване, започнало тази година, не засяга жените.
Очаква се жените да имат 13 милиона по-малко работни места тази година, отколкото през 2019 г. преди началото на пандемията. В същото време заетостта на мъжете до голяма степен ще се възстанови до нивата преди пандемията, се казва в документа.
Пандемията не е нанесла толкова сериозни щети на световната икономика и някои мерки за развитие, както е предвиждал фондът. „Това не беше най -лошият сценарий (за хода на събитията), но все пак е значителна крачка назад“, каза Гейтс.
Авторите на доклада настояват, че процентът на световното население, живеещо в крайна бедност, ще намалее тази година спрямо миналата година. Но Бил Гейтс се опасява, че икономическото възстановяване в света протича неравномерно.
„Страшното е, че когато възникнат проблеми в богатите страни, те са склонни да се оттеглят в себе си“, казва милиардерът. „Загрижен съм за бъдещите нива на дълга на страните с ниски доходи и за глобалните перспективи, като цяло“.
Междувременно, според прогнозите на Фондация Гейтс, до 2022 г. доходът на глава от населението ще се върне до равнищата от преди COVID-19 в 90% от развитите страни, но само в една трета от страните с ниски и средни доходи. Освен това в документа се твърди, че през 2030 г. почти 700 милиона души ще живеят в крайна бедност.
Последвайте ни
10 Коментара: