Бургаски лекар разкри какво трябва да направят хората, изкарали коронавирус, съобщава "Флагман".

„При мен идват хора, които страдат от така наречения пост-Ковид синдром. Той се изразява с оплаквания, свързани с болки в сърдечната област и лек задух. При направена ехокардиография често пъти се вижда перикарден излив.

Това не е сериозен проблем и вече имам няколко такива пациенти, при които след двуседмична терапия с подходящото лекарство – колхицин, болката отзвучава. 

Бих препоръчал на всеки боледувал от ковид да си направи ехокардиография, а за пациенти със съпътстващи сърдечно-съдови заболявания е задължително да се прегледат при специалист след преминаване през болестта“, казва д-р Марин Момов.

По време на профилактичната кампания през януари, пациентите ще могат да си направят ехокардиография и холтер ЕКГ, както и други изследвания, при необходимост  с 30% отстъпка ако нямат направления от личния си лекър, обявиха от центъра.

Предсърдно мъждене е нарушение на сърдечния ритъм, то се характеризира с бърза и некоординирана активация на ляво предсърдие и е най-често срещана аритмия в клиничната практика. То се наблюдава в 1,5-2 % от общата популация и честотата му нараства с възрастта.

Причини за възникването на предсърдно мъждене може да бъдат:

- Артериална хипертония (АХ)

- Първични сърдечни заболявания: коронарна болест на сърцето, митрална стеноза, митрална регургитация, хипертрофична кардиомиопатия, перикардит, вродени сърдечни заболявания, претърпяна сърдечна операция, понесен миокарден инфаркт.

- Белодробни заболявания: пневмония, рак на белите дробове, белодробен емболизъм.

- Прекомерна алкохолна консумация.

- Хипо и хипертиреоидизъм.

 Фамилната история за предсърдно мъждене повишава риска с 30%. Това се отдава на редица генетични мутации.

Пациентите с предсърдно мъждене имат 5 пъти по-голям риск от сърдечносъдов инцидент. Приема се, че то е главната причина за емболични инциденти, които в 75% от случаите са мозъчносъдови (инсулт).

Захарният диабет също е съществен рисков фактор за поява на сърдечно-съдови заболявания. 

Повишената честота на сърдечно-съдови заболявания при пациентите с диабет се отдава до голяма степен на ускорената коронарна атеросклероза, която се развива в по-ранна възраст и прогресира по бързо до сърдечно-съдови инциденти, отколкото при хората, които нямат диабет.

При пациенти със захарен диабет тип 2 вероятността да развият сърдечно-съдови заболявания е 2-4 пъти по-голяма.

Приблизително 50% от хората със захарен диабет в света умират от сърдечно-съдови заболявания.

Хората с диабет са сред най-рисковите групи за Миокарден инфаркт, Сърдечна недостатъчност и Мозъчен инсулт, ето защо при тях профилактичните прегледи при кардиолог са много важни и дори със животоспасяващо значение, категоричен е д-р Марин Момов.

По време на профилактичната кампания в МЦ „Д-р Стайков“ прегледите могат да осъществяват пациенти със захарен диабет тип 2 и поне едно сърдечно-съдово заболяване като Артериална хипертония, Дислипидемия, Исхемична болест на сърцето, Понесен МИ (миокарден инфаркт) или Сърдечна недостатъчност.



Кардиологичния кабинет на д-р Марин Момов в МЦ „Д-р Стайков“ пациентите ще могат да посещават за диагностика и лечение на всички сърдечно-съдови заболявания както и за осъществяване на профилактика на свързаните с тези и други заболявания рискови фактори.

Това са наднормено тегло, употреба на алкохол, тютюнопушене, стрес, повишена физическа активност и др. Д-р Момов осъществява и високоспециализирани дейности като електрокардиография, ехокардиография, 24-часово холтер ЕКГ, стрест тест с велоергометър и др.