Пловдив стана първият град, в който училища преминаха към онлайн обучение заради потвърдени случаи на болни от COVID-19 ученици. Заради регистрирани случаи на заболели деца и тенденцията за непрекъснато увеличаване болните, паралелки от четири училища в града ще се обучават се дистанционно.

Ръст на заболелите има, но категорично ситуацията е спокойна, заяви шефът на  „Надзор на заразните болести” в РЗИ-Пловдив Милена Панайотова.

Тя коментира, че на ден се регистрират средно по 20 случая. „Това е незначително малко, в сравнение със стотиците през предходните години”, подчерта тя, цитирана от "Марица".

Ситуацията с училищата, в които паралелки минаха на онлайн обучение, д-р Панайотова обясни с факта, че здравната мярка по отношение на COVID-19 не е променена и изолацията в случая е карантина, която е 5 дни за контактните и 7 дни за заболелите лица.

„Тази мярка може да бъде променена само с промяна в Закона за здравето. В момента не сме в извънредно положение и няма заповед на министъра, която да променя срока за карантината. В карантина са само класовете и то само лицата, които са били в контакт със заболялото дете. Срокът на самата карантина също е много относителен и зависи от датата на последния контакт на детето. Може да е един ден или два дни. Преди години излизаха цели училища, но тогава случаите бяха достатъчно много”, уточни д-р Панайотова.

В детските градини и яслите в Пловдив няма регистрирани случаи, но това не означава, че в следващите дни няма да има, предупреди тя.

„В момента коронавирусът протича много по-леко, има ваксина за циркулиращия щам, хората могат да се ваксинират.  Апелът ми е да се спазват елементарните противоепидемични мерки – дистанция, проветряване, хигиена. В затворени помещения като автобуси, магазини, поликлиники, аптеки е добре хората да носят маски”, препоръча д-р „Панайотова.

COVID-19 протича различно при всеки, коментира лекарката симптомите на новия вирус.

 „Може при някои да има само хрема, при други - суха кашлица, отпадналост, температура, главоболие. Много по-малко обаче са случаите, които стигат до хоспитализация. Ние не сме регистрирали смъртен случай от 4 месеца”, допълни лекарката.

„Хубавото е, че за варианта, който циркулира в момента, има ваксина от бебета на 6 месеца до възрастни хора. От началото на кампанията, която започна на 27 септември, на ден през кабинета минават по 180 души. Интересът към ваксините е много голям и хората чакат пред Инспекцията още преди да е започнало работното време“, каза д-р Панайотова.

Коронавирусът се превръща в едно респираторно заболяване, което всяка зима ще се завръща, коментира и шефът на джипитата в областта д-р Костадин Сотиров.

Той допълни, че не вижда причина да се въвеждат нови ограничителни мерки в страната.

„За едно заболяване, за което има ваксина, което може да се профилактира, има достатъчно лични предпазни средства, които да се ползват, няма никакво основание да се преминава към затваряне, особено ако това засегне децата. Още повече, че то вече не е непознато, а диагностицираме и лекуваме вече трета година”, категоричен е той. Децата не трябва да се затварят по домовете, а родителите им да си взимат отпуски и да не ходят на работа при положение, че в момента ваксината, която съществува, покрива варианта, който циркулира в момента.

Вирусът обаче не трябва и да се подценява, колкото и леко да протича в момента, защото здравите и по-млади хора могат да се разминат с болки в ставите, хрема, кашлица и температура, но има хора в млада възраст, които са предразположени към различни заболявания или имат някаква наследствена обремененост и те могат да се отключат.

При тези, които имат вече някакво хронично заболяване, вирусът може да го активира, предупреждава лекарят.

„Такива могат да бъдат хората с диабет, които, ако преди това са се лекували с един медикамент, след заболяването могат да увеличат лекарствата. Могат да се активират дископатии, сърдечно-съдовите заболявания, проблемите с щитовидната жлеза и други хронични болести“, предупреди лекарят. За децата е важно да се знае, че ако някое има алергична кашлица или хрема, не трябва да се допуска те да се превърнат в хронични заболявания още повече, че болното дете може да зарази баба, дядо или родител с хронично заболяване, предупреждава лекарят.

Д-р Сотиров апелира всички, които предпочитат да се ваксинират при личния си лекар, да го правят с предварително записване.

„Целта е да не се изхвърлят ваксини, което вече се е случвало. Със записването личният лекар ще прецени колко флакона ще са му необходими, тъй като всеки флакон е за 6 човека и след като се отвори, ако не се използва, той трябва да се унищожи“, обоснова се д-р Сотиров.

„Хората трябва да свикнат с мисълта, че ковид ще има. Най-важното е да спазват познатите вече предпазни мерки и да се ваксинират, защото идва сезонът на респираторните заболявания и грипа.  Животът трябва да продължава нормално“, категоричен е лекарят и за пореден път припомни, че ваксините срещу грип и ковид могат да се поставят едновременно, но на различни ръце.

КЪДЕ ДА СЕ ВАКСИНИРАМЕ СРЕЩУ КОВИД-19

В град Пловдив са разкрити 9 имунизационни пункта:

- РЗИ, ул. "Перущица" № 1, ет. 2, кабинет № 19, от понеделник до петък, от 9 до 16 ч., без предварително записване;

- МЦ "Медикус Тракия" (в сградата на ДКЦ 1, до "Понеделник пазар"), вторник и четвъртък от 14 до 16 ч., събота и неделя от 10 до 13 ч. и от 14 до 16 ч.;

- УМБАЛ "Каспела", ул. "София" № 64, от понеделник до петък, от 8 до 16 ч.;

- УМБАЛ "Пълмед", ул. "Перущица" № 1А, четвъртък, от 12 до 16 ч.;

- УМБАЛ "Св. Георги", бул. "Пещерско шосе" № 66, от понеделник до петък, от 12.30 до 15.30 ч., кабинет № 12, след записване на телефонен номер: 032/602 787, 088 491 7216;

- ВМА - Пловдив, бул. "Христо Ботев" № 81, от понеделник до петък, от 8 до 13.30 ч.;

- МБАЛ "Пловдив“ към ВМА,  бул. "Христо Ботев“ № 81, от понеделник до петък, от 8 до 13.30 ч.;

- МЦ VI - Пловдив, ул. "Иван Вазов“ № 59 , понеделник, сряда и петък, от 8 до11 ч. и от 17 до 19 ч., тел. 032 275 701;

- МБАЛ "Св. Мина“- Пловдив ЕООД, ул. "Иван Вазов" № 59, от понеделник до петък и всяка втора събота, от 9 до 16 часа.

От Пловдивска област няма заявен интерес за разкриване на ваксинационни центрове, съобщи д-р Милена Панайотова.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук