Разпространението на Делта варианта на COVID-19 у нас набира скорост. Имаха механизъм на финансиране. Това е реален медицински проблем, въпросът е дали трябва да стане по клинична пътека или по друг начин. Неразумно е една инфекция да се финансира по НЗОК, трябва да има друг механизъм. Сегашният механизъм беше направен като кръпка. Това каза пред Bulgaria ON AIR пулмологът д-р Александър Симидчиев. 

"Когато влезем в парламента, трябва да постигнем консенсус. Така ще се постигне добро и качествено здравеопазване в България. Клиничните пътеки не са начин за ефективно финансиране на системата, опитваме да се нагодим, но има по-добри начини. Изисква се хората да спазват правилата", подчерта д-р  Симидчиев.

"Най-добре финансираните осигуряват що-годе добро ниво на лечение. Планът за ваксинация у нас е изостанал и е явно, че вирусът няма да изчезне тази година. Ще се върне, когато се върнем в затворени помещения с ниска вентилация, а децата се върнат в детските градини.

Ниското ниво на ваксинация ще се прехвърли в здравната система, ще има повече смъртни случаи. Ваксинацията е като застраховане - превантивна мярка. Всички имаме отговорност да се случи една такава кампания. Реално тя пострада заради фрагментирането на мненията", заяви още той. 

"Тук идва ролята на ваксинацията. Разбирам притеснението, но много от нежеланите медицински последици се проявяват в рамките на 60 дни след поставянето на дозите. Но сега това не се случва", заяви още пулмологът и допълни: "Новият здравен министър трябва да се заеме с това да се върне доверието, че когато медицинските специалисти кажат нещо, то е смислено. Трябва да имаме обща визия. Ако не сме здрави, всичко останало няма значение".