Д-р Ангелова изненадващо: Хората, които правят това, по-бързо ще преборят К-19
Протоколите за лечение от интернет са "народно творчество", предупреди пулмологът
Има ли алгоритъм при лечението на Covid-19? Как да действаме, когато разберем, че сме се заразили с коронавирус? Какво най-напред трябва да направим, за да минем най-лесно през това предизвикателство и да поемем минимален риск за здравето си? Отговорите даде д-р София Ангелова, пулмолог.
"Основното е да запазим спокойствие и самообладание. Установявам, че в пост-Covid ситуацията идват много млади хора в т.нар. "пост-Covid синдром" – голяма част от тях са толкова притеснени, толкова уплашени, което създава у мен притеснение за психичното им здраве.
Затова може би пациентът има нужда да му кажем: "Това, че е Covid положителен, не означава, че е обречен". Лекува се, важно е първо спокойствието. Аз съм се убедила, че тези хора, които запазват спокойствие, те съкращават оздравителния период", категорична е д-р Ангелова, цитирана от БНР.
Затова – стъпка по стъпка
"Първото нещо е – положителен тест – изолиране. Човек трябва да остане вкъщи, трябва да избягва контактите, естествено, защото първата и основна задача и да се опитаме да не разпространяваме инфекцията.
И ние казваме: "Дори не идвайте в лекарските кабинети". Защото нашите лекарски кабинети се превръщат наистина в инкубатор за вируси.
Човек трябва да остане вкъщи, да бъде спокоен, да се свърже със своя лекар. Дали ще бъде личният лекар, дали ще потърси приятел лекар – важно е той да получи съответните напътствия какво трябва да направи", поясни медикът.
Лекарите са против самодиагностиката и самолечението
"Тогава могат да се допуснат грешки. Ние вече сме ориентирани в обстановката и знаем какви съвети да дадем на хората.
Аз обикновено, диктувайки медикаментите на моите пациенти, казвам и любима книга, приятна музика и добро настроение. Това е изключително важно, за да съкратим оздравителния процес", поясни д-р Ангелова.
В интернет има протоколи на лечение – можем ли да се възползваме от тях
"Наистина в интернет пространството вървят различни протоколи. Позволявам си да нарека това "народно творчество". Вървят протоколи, които не считам, че са точното и правилно лечение! Обременява се организмът.
Ние трябва да мислим и за черния дроб на хората. Ние трябва да мислим и за общото им състояние. Трябва да мислим и за чревната микробиота (ЧМ – чревната флора), която е невероятен наш помощник.
А всъщност с многото медикаменти и на първо място, антибиотиците, които вървят в тези протоколи, унищожават точно нашата чревна флора, полезните бактерии, които са ни невероятни помощници. Те помагат на нашия организъм да съществува по правилния и здравия начин", поясни медикът.
"Ние, като пулмолози, не можем да се съгласим от първия ден на вирусната инфекция да се назначават антибиотици!
Притеснени сме от факта, че в последните 10 години няма антибиотични молекули. Сега се изстрелват тези, които бяха последното поколение, с което ние разполагаме. Ние, пулмолозите, сме на тръни. Дано не дойде време, когато няма да има с какво да лекуваме хората от бактериални инфекции...", поясни пулмологът.
Признаци, при които трябва непременно да потърсим специализирана лекарска помощ
"Най-честият и водещ симптом е температурата. Но тя не трябва да ни притеснява. Казвам на хората да приемат температурата като защитна реакция на организма.
Вирусите не виреят, те загиват при висока температура. Затова това е защитната реакция. Но всеки организъм реагира индивидуално. Тогава обаче, когато се появи симптом задух, когато започне да учестяват дишането, задължително трябва да бъдат видени от лекар. Тогава се намесват колегите от Бърза помощ, които посещават пациента и преценяват.
Това е втората фаза на заболяването – когато човек има нужда от кислород", предупреди д-р Ангелова.
"Защото се развива един процес, който не е бактериален процес, процес, който ангажира алвеолите, тръгва от кръвоносните съдове, защото знаем, че Covid-19 е ендотелна болест. Тогава вече трябва да се потърси лекарска помощ. Обикновено около 15% от хората имат нужда от кислород", каза още д-р Ангелова, която поздрави своите колеги пулмолози и им пожела да бъдат преди всичко здрави. Тя призова: "Нека да бъдем разумни и отговорни и да спазваме противоепидемичните мерки!".
Последвайте ни
0 Коментара: