Големият проблем в България е, че има много нисък процент на ваксиниране. В Швейцария при същите цифри на заразяване имаме по 1-2 починали дневно, а в България по 30.

Това заяви в ефира на "Събуди се" по Нова телевизия д-р Аспарух Илиев, който оглавява лаборатория към университета в Берн.

"Заболяването няма да спре от само себе си, а системата в даден момент ще се претовари", прогнозира докторът. 

"В момента в Шри Ланка например, се налага локдаун. С този изключително по-заразен вариант и по-ниското число на ваксинации, в даден момент ще стане неизбежно затварянето", смята той.

По думите му данните от проучване доказват, че имунитетът от К-19 е от 6 до 9 месеца, а преболедуването крие много големи рискове, дори и смърт. 

"Мои близки приятели, които изкараха заболяването леко, вече месеци наред се борят с неприятни усложнения. Хората не бива да подценяват този вирус и боледуването е много по-опасно от едно ваксиниране", каза Илиев.

По думите му никога не е късно да се ваксинираме. "В момента се смята, че много хора са прекарали заболяването безсимптомно, но проучвания в Индия показват, че процентът е много по-нисък, отколкото се надяваме", добави докторът.

Според него ефективността на ваксините намалява, но все още пазят на 80%. "Факт е, че едно прясно ваксиниране дава защита в рамките на 6 до 9 месеца и дори година", каза Илиев.

По думите му хората над 60 години трябва да мислят за трета доза. 

"Слагането на бустерна доза не е нещо нетипично, точно обратното - това е правилото. Няма да има безкрайно много бустерни дози все пак", обясни той.