Д-р Калъчев алармира: Лабораториите не са готови за есенно-зимния сезон
Причината е, че има големи затруднения в проследяване на положителните групи, когато става дума за едно семейство
Д-р Калъчев потвърди, че частните лаборатории са спрели за част от лицата да предлагат по-евтините тестове за едно семейство – т.нар. "групово тестване".
Причината е, че има големи затруднения в проследяване на положителните групи, когато става дума за едно семейство. Лабораториите обаче не са спрели груповото тестване за работодатели и за колективи, уточни д-р Калъчев.
„Защото ако имаме групово тестване по този метод и открием положителен пул, след това ние правим допълнително тестване на пет човека – на всеки поотделно.
И отриваме кой е положителния и го даваме на РЗИ. Когато става дума за семейство обаче, имаме следната ситуация – семейството разбира, че няма да ходи на екскурзия в Гърция, ние сме принудени да изискаме от тях да заплатят отделни тестове, а нямаме механизъм да ги накараме да направят това и после става така, че ги тестваме за сметка на лабораторията, за да открием кой е положителният.
Това беше една от причините да го спрем този начин на тестване. Имаше скандали, викове“.
Според д-р Калъчев би било добре в една такава ситуация НЗОК да заплати повторното тестване, но това не се случва на практика в момента, коментира той.
Във връзка с получаването на два последователни теста на един и същи човек, които дават различни резултати, д-р Калъчев уточни, че винаги имат съмнение по отношение на отрицателния резултат.
„Положителните резултати винаги са свързани с вътрешна контрола на реакцията, но отрицателният резултат може да бъде фалшиво отрицателен по няколко причини - най-честата е неправилно взет или неправилно съхранен материал – имаме много такива проблеми.
Най-големи съмнения имаме при отрицателните тестове, особено за хора, които са били контактни лица" - обясни специалистът.
Д-р Калъчев заяви, че категорично лабораториите не са готови за есенно-зимния сезон, когато ще се наложи много по-голямо тестване на хора заради сезонните грипове.
"Опитвам се да стимулирам хората да инвестират в апаратура и хора, че трябва рязко да се повиши капацитетът за тестване. Ваксина преди март-април няма да има, което значи ,че октомври ние ще имаме тежки проблеми.
Лабораториите няма да могат да правят триаж на пациентите – има готовност само в лабораториите в големите градове – като хора и апаратура. Другите ще транспортират пробите в други населени места. Но ще става дума за над 100 проби на ден, за да кажем, че можем да контролираме нещата".
Съветът на специалиста е да се създаде ясен механизъм как се движи пациентът в системата, да има улеснен достъп до диагностика – който липсва в момента и да се разширят правомощията на хората, които могат да изискват тестове, както и да се реши въпросът с плащането на тестовете.
Последвайте ни
0 Коментара: