Вирусът променя социалните отношения, поставя под напрежение много системи. Хората, които са на първа линия поставят под риск семействата си, защото този вирус не прощава, ако се загнезди някъде, заяви пред БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев.

Интересно впечатление ми направи, че служителите на РЗИ вече носят стриктно личните предпазни средства, коментира той, сравнявайки ситуацията сега с тази отпреди три месеца.

„Маските помагат тогава, когато спират отделянето на капчици, които могат да попаднат в отделния човек. Когато не можем да спазваме дистанция, тогава са задължителни.

Когато човек е на голяма дистанция навън няма риск да се зарази, защото тези капчици са тежки и падат по определена траектория на земята и няма как да се заразим. Ако човек е сам вкъщи също няма смисъл да носи маска", подчерта д-р Симидчиев.

"Има научни публикации, които казват, че маските помагат да се предпазим не 100%, но с 30%. В ситуацията, в която се намираме, това също е много. Изключително важно е да имаме разумна достатъчност, т.е. мерките да не са твърде строги, но и твърде меки. В заведенията и стадионите рисковете са комбинират.

Тази инфекция не е толкова опасна, много повече хора се заразяват от грип, но по-малко умират. Не бива да го подценяваме обаче", предупреди пулмологът.

"Вирусът има една единствена цел – той да оцелява преминавайки от човек на човек. PCR теста е един чувствителен метод за откриване на вируса. Той има нужда от 1-2 дни, за да се позитивира. Резултатът му обаче излиза бавно – от 6 до 12 часа, ако има струпвания и 24 часа", обясни д-р Александър Симидчиев.

"Разнобоят в говоренето обърква хората. Най-големият проблем не е вирусът, а информацията. Това, че не го виждаме, не значи, че не е там. Аз лекувах няколко пациента с дълго продължение на COVID-19. Те стояха в болница 4 месеца и след това трудно се върнаха към нормалния си живот.

Има неща, които вършат работа, като маските. Ако носим маските, те ще ни пазят като общество. Те са символ на отговорността ни", каза още той.