Управляващата коалиция отменя извънредната епидемична обстановка, но се запазва правото на здравните власти да въвеждат базисни противоепидемични мерки.

"Отменянето на извънредната епидемична обстановка идва в момент, когато очакваме в следващите няколко месеца пандемията да е с ход надолу. Дори днес виждам, че хората, които са загинали, както и броят на новозаразените, е много нисък. Предстоят топли месеци, в които хората ще са повече навън. Просто преместваме отговорността от цялата държава върху здравното министерство и главния здравен инспектор", заяви заместник-председателят на здравната комисия д-р Александър Симидчиев в "България сутрин" по Bg On Air.

Той добави, че заболеваемостта е комплексен проблем, който много зависи от региона, в който се развива пандемията - не е еднакъв рискът навсякъде. 

"Отговорността ще стане регионална. До голяма степен част от мерките ще станат препоръчителни. Има момент, в който трябва да прехвърлим отговорността повече върху регионите, защото там може да се контролира по-добре. Тези мерки засягат и икономиката, а в момент, в който имаме две външни кризи, трябва да направим максимума, така че да съхраним и населението, и икономиката", коментира още д-р Симидчиев.

Според него маските са безопасни и не вредят на икономиката. И могат да останат, "докато видим какво се случва - те трябва да са препоръчителни или задължителни в райони, където има висока чистота на заразените".
 
"В момента, в който видим, че голяма част от населението е преболедувало, когато имаме малко по-високо ваксинационно покритие и когато рисковете не са големи - при такава обстановка маските стават излишни. В дългосрочен план увеличаването на новозаболелите в страната може да се контролира с ваксинацията. Ваксинацията променя динамиката между вируса и възприемчивите хора. В краткосрочен план просто трябва да се спазват мерките, които досега спазвахме", обърна внимание д-р Симидчиев. 

"Нивото на ваксинация в страната практически спря. Вчера бяха под 500 човека ваксинирани. Част от това се дължи на липсата на комуникационна кампания. Нещо, за което говорим от два парламента насам. Част от това е, защото хората казаха "ето, приключихме с пандемията". Просто искам да предупредя - вчера гледах световната карта на броя на нови случаи. Дори най-големите държави в Европа, например Франция и Германия, имат по над 100 хиляди случая на ден. Така че пандемията не е преминала", отбеляза той.

Според него проблемът е в това, че тези държави, в които има висока честота на заразени, са ваксинирани и за тях здравната система не се натоварва, а ние не бива да допускаме здравната ни система да се претовари. Той коментира, че удължаването на извънредната епидемична обстановка е лесният вариант, но имаме нужда пандемията да се управлява регионално.

Д-р Симидчиев обясни, че ако всички региони в страната влязат в "тъмночервената зона", това означава, че трябва да се възстановят по-строги мерки в цялата страна.

"Засега проблем за здравната ни система от бежанската вълна не се забелязва. Това е поредното нещо, което ще трябва да бъде управлявано в зависимост от конкретните локални условия.

България е с относително ниска честота на натоварване от бежанци засега. Аз се заех с една кауза, която е свързана с това медицинските кадри, които идват от Украйна, да намерят максимално бързо реализация тук. Не бива да пропускаме шанса за българската здравна система допълнително да се подпомогне от хората, които идват тук", поясни той.