Парламентарните комисии по здравеопазване и бюджет и финанси приеха на първо четене проектобюджета на НЗОК за 2019 година, съобщава „Фокус“. „За" гласуваха 11 народни представители от бюджетна комисия, а 8 бяха „против“.

От здравна комисия 13 депутати бяха „за“, а 8 „против“. От Асоциацията на индустриалния капитал посочиха, че съзират в законопроекта воля за реформи, увеличаване на контрола и подобряване на качеството на здравеопазването.

От Лекарския съюз изразиха принципна удовлетвореност от повишението на средствата в сектора. „Трябва да се елиминира възможността средствата по отделни пера да се прехвърлят към други с решение на Надзорния съвет. Това изкривява бюджета. Настояваме и за реален договорен процес“, заяви председателят на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров.

Българският зъболекарски съюз приветства увеличението на средствата за НЗОК за 2019 година. Българският фармацевтичен съюз определиха проектобюджета като балансиран и изразиха подкрепата си за приемането му. От Националната пациентска организация са против проектобюджета за следващата година. Председателят д-р Станимир Хасърджиев заяви: „Правят се промени в множество закони, без необходимото обществено обсъждане, в последния момент, заинтересованите страни не знаят достатъчно“. За първи път през следващата година бюджетът за здравеопазване ще надхвърли 5 млрд. лева.

Средствата за здравеопазване в бюджета ще бъдат 5,2 млрд. лева или 4,5% от БВП. Увеличението спрямо 2018 година е 547 млн. лева. Предвидени са близо 4,3 млрд. лева приходи и трансфери в бюджета на НЗОК за догодина, от които 2,8 млрд. лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1,4 млрд. лв. са трансфери за здравно осигуряване. Общо текущите разходи са в размер на 4,2 млрд. лв., което представлява увеличение с 476,9 млн. лв. спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г.

Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на 4,1 млрд. лв., което представлява увеличение с 454 млн. лв. спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г. 2,5 млрд. лева ще отпусне държавата за медицински дейности (за първична извънболнична медицинска помощ - 225 млн. лева; за специализирана извънболнична медицинска помощ - 250 млн. лева; за медико-диагностична дейност - 90 млн. лева; за болнична медицинска помощ - 2 млрд. лева). 167 млн. лева са предвидени за дентални дейности, а 1,2 млрд. лева за лекарства и медицински изделия. 160,4 млн. лева ще се дадат за здравноосигурителни плащания за медицинска помощ. Предвидено е всеки месец Министерството на здравеопазването да отпуска на НЗОК 43 млн. лева за разходи. През 2019 година здравната осигурителна вноска от 8% ще се запази.