Доц. Гломб със страшна прогноза какво ни чака след празниците
Иде вълна от грип и ковид, посочи вирусоложката
Развитието на Ковид към момента у нас стриктно се следи от специализираните за целта структури. Относително успокояващо е, че броят на заразените спада. Но в никакъв случай не трябва да се успокояваме съвсем, защото на хоризонта дебне варианта Омикрон, за който се знае, че в доста голяма степен пробива имунитета на ваксинирани и преболедували предишни модификации на вируса.
Следователно старите, изпитани карантинни мерки – разстояние от 1,5 м помежду ни, избягване на затворени помещения, в които има много хора, маски и поддържане на добра лична хигиена, е наложително да се продължават.
Вече са регистрирани и заболели от грип, но е важно да се знае, че двете зарази са съвсем различни. Ако например имаме имунитет срещу едното заболяване, не означава, че го притежаваме и за другото.
Можем да ги избегнем само, ако сме ваксинирани срещу тях или сме ги преболедували. Но и за двете болести имунитетът не е много траен, поради което съществува реална опасност от реинфекции.
От една страна на хоризонта се задава Омикрон и вероятността повече хора да се инфектират и разболеят, е налице. Затова можем да прогнозираме, че вероятно след празниците ще имаме повишена заболеваемост от Ковид. Как ще протече самият процес, не знаем. Но от известните дотук факти, можем да очакваме, че относително малък брой хора ще попадат в болниците и ще го прекарават тежко.
Също така очакваме и повишена заболеваемост от грипа. Почти две години в България нямаше грип и следователно доста голям брой хора са с оголен имунитет срещу грипните вируси. Те потенциално могат да се разболеят. Следователно имаме много хора, които са изложени на риска от Ковид, и други, които никак не са малко, са застрашени от грип.
Двете заболявания имат почти покриващи се клинични картини, а това е затруднение за лекарите на първа линия.
И ще се наложат повече разходи за изследвания и проби. Не е изключено да има и случаи на смесена инфекция при определени хора – и от грип, и от ковид. Това е сложно и по-трудно се овладяват такива случаи. Очакваме тежък зимен сезон, поради това е важно да се спазват мерките, за които вече споменах.
Нямам преки наблюдения върху болничната система и дали тя има готовност да се справи със ситуацията. Нямаме избор, трябва да се справим и вярвам, че лекарите, отговорни за здравния мениджмънт ще го направят.
Тук е мястото да напомня, че в нашето общество все още не сме постигнали 30% ваксиниране на хората. Т.е. по-малко от 1/3 от хората са ваксинирани и това никак не е хубаво.
От натрупаните медицински данни досега, можем да си направим изводи, че начинът за справяне с ковид минава през чести имунизации и бустерни дози.
Примерно, две дози Пфайзер предпазват на 30 на сто от пробив или от 10 ваксинирани едва трима ще бъдат предпазени от заразяване с Омикрон. Над 70 на сто получават защита обаче, ако имат и бустерна доза.
В някои държави дори вече обмислят 4-та бустерна доза. Това е с оглед на спирането или намаляването на циркулацията на вируса сред населението. Това е научният факт, който се налага - че ще се правят множество бустерни дози. Защото имунитет, освежен с бустерни дози, стига и до 80 на сто.
Положението у нас не е много розово. Вече се доказа, че имунитетът от преболедуване, не е траен и реинфекциите зачестяват, както стана в Южна Африка, където нагази вълната Омикрон.
Тези дни предстои много българи от чужбина да си дойдат в родината. Важно е те да постъпят отговорно и да са ваксинирани, както и да имат бустерни дози, защото е важно взаимно да се пазим.
Последвайте ни
4 Коментара: