Доц. Кунчев разкри готви ли се нова строга карантина в страната
Плаша се от нивото на разпространение на неверни слухове, каза той
Той коментира и слуховете, че се подготвят готови конструкции на КПП-та за тяхното повторно поставяне.
"Дори чух, че са разтоварени на пристанището в Бургас и чакат да бъдат поставени. Не е вярно. Коя е тая държава, която ще иска да си провали икономиката, да спре социално-икономическия живот и да плаща за безработица, хора, които нямат пари и така нататък? Не виждам смисъл в това", заяви доц. Кунчев.
Попитан как ще се действа при заразени с К-19 деца, той обясни:
"Избягваме да даваме цифри, защото училищата в България са различни. Ако се появи положително дете, паралелките ще минават на дистанционно обучение. Истината е, че реално в живота, ако в едно училище с 1000 ученици, дори 10 деца да се разболеят, родителите масово ще спрат децата от училище сами."
"Уведомяваш родителя, той идва и си взима детето. Ако родителят не е в града и е по работа? За какво е Спешна помощ? Викаме първо тях и през това време уведомяваме родителя", посочи Кунчев.
"Никакви прогнози, не знам какво ни чака. Ако ни чака това в Европа - лошо. Всичко е въпрос на споделена отговорност и спазване на мерките от всички", бе категоричен той.
"Колегите от института по инфекциозни болести подготвиха такъв доклад, но той е доста сложен и научен - така трудно ще намери приложение в практиката. Специално за училищата те са поставили 10% заразени ученици. Такъв процент е определил само Израел и се придържа към него. Но вкарването в такива граници пречи. Не е едно и също в един областен град да имате 100 заразени, но 95 от тях да са в старчески дом. За какво да го затваряме този град? Но ако са пръснати в целия град е друго. Толкова е динамична ситуацията", каза още той.
Според него е важно как се разпространява вируса - централизирано или разпръснато. Ако случаите на заразени не са централизирани, това означава, че има дифузно разпространение и мерките трябва да се затегнат. Доц. Кунчев обаче е на мнение, че то затваряне на градове няма да се стигне.
"Прагът е различен за всяка седмица, за месец. Не е една и съща заболеваемостта през ноември, декември или февруари. Нямаме статистика за коронавируса, за да кажем, че ще е така. Ако живеем 5-6 години с него, ще имаме такава възможност. В момента е въпрос на анализ", каза още той.
Последвайте ни
1 Коментара: