Едни от най-рисковите дейности са пеенето и високото говорене в час, ако някой е заразен с COVID-19, защото аерозолните частици се разпръскват надалеч. За това предупреди вирусологът доц. Любомира Николаева – Гломб  от Националния център по заразни и паразитни болести.


Вирусологът доц. Любомира Николаева – Гломб

Имунната система на малките деца позволява те да боледуват по-леко, прекарват инфекцията безсимптомно или имат съвсем слаби симптоми.

"Вариантът на коронавируса, който циркулира у нас е този, който най-често се среща в Европа. Това е вариантът, който е по-заразен, но още не може да се каже, че и смъртността при него е по-ниска. Има такива лабораторни данни, но още не е доказано.

Мутацията е по-заразна, но по-малко смъртоносна", обясни още тя в сутрешния блок на БНТ, но беше предпазлива по отношение на прогнозите си за тази мутация, тъй като обясни, че статиите, които описват мутациите са върху изследвания инвитро, т.е. върху модел на клетъчни култури.

"Резултатите показват, че България не се отличава от останалите европейски страни и вирусът, който се разпространява у нас е G614D", допълни дод. Николаева

През студените дни проветряването е изключително важно. При помещение от 100 квадратни метра, в което има един безсимптомен човек, при 10 души, спазващи дистанция, и при непрекъсната обмяна на въздуха, безопасното време за престой е 3 часа, показало германското изследване.

"В Националния център по заразни и паразитни болести се изучава клетъчния имунитет, който е изключително важен при болестта. Предварителните резултати сочат, че клетъчният имунитет наистина е много  по-мощен, но за щастие има така наречената кръстосана чувствителност на този имунитет и се проявява при хора, които вероятно са боледували от другите коронавируси, които са общо 7.

Тези хора имат по-изразен кръстосан имунитет и срещу COVID-19. Това означава, че ако се заразят, имат подлежащ имунитет, който им помага да преминат през болестта по-лесно", обясни вирусологът.