Експерт скептично: Скоро няма да дойде краят на ковид разходите
Локдаунът наистина не е алтернатива на порядъчно функциониращата икономика, смята Мартин Уийл
Може би се учим как по-добре на управляваме локдауните. Реалността, разбира се, е, че те са необходими, за да се избегнат по-големи икономически и социални щети...
Локдаунът наистина не е алтернатива на порядъчно функциониращата икономика. Но е средство да се гарантира, че икономиката може да функционира поне на някакво, макар и по-ниско равнище“.
Това каза пред БНР проф. Мартин Уийл от Кингс колидж, Лондон.
В статия във „Файненшъл таймс“ той изтъква, че без масовото ваксиниране икономиката няма да може да функционира както преди пандемията.
Така че всички инвестиции или харчене на средства по принцип би трябвало да помогнат за завръщане към някакъв по-нормален живот, до съживяване на икономиката и намаляване на загубите в бъдеще.
По думите на проф. Уийл, дори да се приближим към предишното нормално, това няма да е краят на разходите, свързани с Covid.
„Един такъв разход произтича от вероятността ваксинираните да трябва да получават по още една доза поне веднъж годишно срещу нови щамове. В резултат на дългата пандемия някои хора са били или продължават да са болни продължително време.
Грижите за тях предполагат разходи, каквито не ни се е налагало да правим преди епидемията. Може да ни се наложи да запазим под някаква форма социалното дистанциране, за да се подкрепи ефектът от ваксинирането.
Брутният вътрешен продукт вероятно в не толкова далечно бъдеще ще достигне отново нивото отпреди епидемията. Но реално жизненият стандарт няма да е толкова висок.
Ще трябва да се вложат ресурси в борбата срещу епидемията, които само преди 18 месеца смятахме да похарчим за други неща, които тогава бяха от по-голям приоритет“.
Той подчерта, че досега са похарчени доста пари, но част от тези разходи е можело да бъдат направени и по-мъдро.
„Във Великобритания похарчихме много за Програмата за тестване и проследяване, но отне много време, докато тя започне реално да функционира. Но харченето на пари по принцип беше правилното нещо.
Разбира се, ако погледнем към бъдещето, дълговете, които натрупахме, ще трябва да бъдат обслужвани и ако лихвените проценти не останат много ниски, цената за данъкоплатците ще излезе солена“.
Проф. Мартин Уийл е категоричен, че ваксините са ефективни и потушават епидемията.
„Трябва всички да се ваксинират. Това няма да е толкова лесно, колкото изглежда. Отзивите за ваксината на „АстраЗенека“ напоследък не са добри. Хората се притесняват от евентуална връзка между ваксината и редките случаи на тромбоза.
Напоследък чета, че дори и в сравнително бедни страни хората не са склонни да бъдат инжектирани с тази ваксина и това е притеснително. Във Великобритания, знаете, няма никаква съпротива срещу нея и се вижда, че в резултат на масовото ваксиниране случаите на заразяване непрекъснато намаляват, а броят на смъртните случаи дори пада много по-рязко от очакваното.
И това до голяма степен е благодарение на ваксината... Рисковете да не бъдеш ваксиниран и заради това да се заразиш и да умреш или да развиеш продължително заболяване впоследствие са наистина много високи. В сравнение с това рисковете от ваксината изглеждат наистина много малки“.
Последвайте ни
4 Коментара: