Европейската агенция по лекарствата изрази днес препоръка за въвеждането на пазара на ваксината срещу Covid-19 на "Пфайзър" и "Бионтех". 

Предвижда се в следващите дни Европейската комисия, съгласувано с държавите от ЕС, да издаде достъп до пазара на първата ваксина срещу новото заболяване. Комисията вече обяви, че ще завърши процеса за два дни и първите ваксини ще бъдат поставени на 27-29 декември.

Научният съвет на агенцията уточни, че е взел решение днес за разрешение ваксината да се ползва за хора над 16-годишна възраст. От агенцията поясниха, че решението почива на убедителни научни доказателства и определиха това като историческо постижение.

Същевременно от Българската академия на науките препоръчаха здравите хора без придружаващи тежки хронични заболявания, без клинични прояви в момента и над 16-18-годишна възраст да се ваксинират срещу COVID-19.

В становището на учените, изпратено до медиите, се казва още, че преди имунизация е задължителна консултацията с личния лекар, като се вземат предвид всички показания и противопоказания за поставянето на ваксината, описани подробно в кратката характеристика на ваксината. Според учените данните досега показват, че колективен имунитет срещу коронавируса се създава много бавно и ще бъде трудно да се постигне по естествен път и затова ваксините ще помогнат много в неговото изграждане.

До момента в света се разработват над 220 ваксини против коронавируса, от които 56 са в клинични проучвания, а повече от 10 се намират в трета фаза на клинично проучване, която изисква, съобразно световно приетите правила, да бъдат приложени на 30000-40000 души, за да бъде обективно оценена тяхната безвредност и ефективност.

В ситуацията на много тежка и бързо разпространяваща се инфекция, СЗО и отговорните институции във всяка държава, са разрешили ускорено внедряване на ваксините при спазване на всички изисквания и стандарти.

По отношение на ефективността на ваксините и характера на имунитета, който създават и неговата продължителност, ще може да се даде задоволителен отговор не по-рано от една година от началото на приложението им, когато ще има достатъчно убедителни научни данни, в резултат на проследяването на стотици хиляди имунизирани, подчертават от БАН.