С 30 000 са намалели медицинските сестри у нас през последните две години. Данните са на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Според тях в момента у нас работят малко над 26 000 сестри. Почти половината от тях обаче са в пенсионна и предпенсионна възраст, пише "Трафик".

В извънболничната помощ недостигат 11 000 сестри, а в болниците дефицитът е близо три пъти по-голям. За последните 20 години акушерките са намалели наполовина.

В "Майчин дом" свободните места за акушерки са 20. Болницата е база за обучение и може да подбира кадри директно от университета, въпреки това трудно намират акушерки и медицински сестри. "Започваме от това, че са ни все още ниски стартовите заплати на акушерките и медицинските сестри. Друга причина е, че относително малък е приемът във висшите учебни заведения за подобен вид кадри", споделя Росица Георгиева - главна акушерка на СБАЛАГ "Майчин дом".

През тази учебна година във висшите училища в страната са разкрити над 100 нови места за медицински сестри. В София са приети 160 студенти.

"Няма много голям интерес към тази професия и ние си го обясняваме така, защото това е една доста отговорна професия", признава проф. Галина Чанева - ръководител на катедра "Здравни грижи" във Факултета по обществено здраве на Медицинския университет-София.

През миналата година здравното министерство е издало 10 удостоверения за работа в чужбина на медицински сестри. Според изискванията на Световната здравна организация за европейския регион на всеки 100 000 души трябва да има по 740 сестри и акушерки, у нас се падат по 485. Средната възраст на медицинските сестри у нас е 58 години.