Голяма опасност застигна хиляди българи
Цената на животоподдържащо лекарство скочи тройно
През март 56-годишната медицинска сестра Клавдия Стоилова чува диагнозата "оптикомиелит" - рядко автоимунно заболяване, водещо до парализа.
Съмненията й са, че то е отключено след ваксина срещу COVID-19, тъй като е имала и предходно тежко заболяване - ревматоиден артрит „Седмица след втората игла започнаха проблемите. Обездвижена съм от кръста надолу, с тежки крампи”, разказва тя.
Риск, макар и минимален, за поява на автоимунно заболяване след ваксина - има, казват специалисти, но до момента не е установена такава връзка.
„Когато се активира имунната система е възможно да бъдат активирани и имунни клетки, насочени срещу нашия организъм, но в повечето случаи това е временно, преходно, с добра прогноза и не се стига до автоимунно заболяване”, казва д-р Цветелина Великова.
Според медици хора с вече едно заболяване по-лесно развиват и второ, но това може да стане и след прекаран коронавирус. Затова и не трябва да се отказват от имунизиране, но само след консултация с лекар.
„Това са пациенти, които имат генетична предразположеност и в повечето случаи един вирус, който може да е COVID-19, може да е грип или обикновена настинка да доведе до отключване на друго автоимунно заболяване”, допълва Великова.
Последвайте ни
6 Коментара: