Грозен скандал разтресе Втора МБАЛ в София! Лекари в шок
Пропищяха от условията, написаха писмо до Фандъкова и Манолова
На фона на увеличилата се администрация с идването на новия изпълнителен директор доц. д-р Стефан Узунов, в АГ клиниката има остър недостиг на персонал, оплакват се работещите там. При минимална норма на лекарите ординатори 13 в момента има само 8 такива. Затова се налага да дават 24-часови, а понякога дори и по-дълги дежурства. Да не говорим, че на смяна има по един или двама лекари за три отделения – АГ отделението, Отделението за рискова бременност и Неонатологично отделение.
Не стига това, ами и медицинската апаратура е под всякаква критика, твърдят не само пациентите, но и самите лекари. Техниката не е подменяна повече от десетилетие и е "морално остаряла и със съмнителни качества”. Затова на специалистите от АГ клиниката им се налага освен медицински знания, ежедневно да демонстрират и изобретателност в опитите си да накарат техниката да работи.
Проблемите обаче не свършват до тук. Лекарите освен да спасяват животи, да ремонтират и приспособяват към работа счупената апаратура, трябва и сами да си набавят работно облекло, да си го перат, да си подсигуряват някои консумативи и инструменти. Дори са се превърнали и в счетоводители и изготвят отчети. А те (отчетите) разкриват малко по-различна действителност от тази, представяна от администрацията на болницата. Затова към момента не се знае колко точно е дългът на отделението. Сумата варира от 800 000 до 1 200 000 лева, които, споделят лекарите, се изплащат от техните възнаграждения. Именно по тази причина голяма част от специалистите напуснали Втора МБАЛ като д-р Калев и жена му д-р Калева, Вл. Угрински, Владислав Ненов и други.
Самите лекарите от АГ клиниката на Втора МБАЛ София са написали писмо до кмета на София Йорданка Фандъкова и до омбудсмана Мая Манолова. Ето писмото им без редакторска намеса.
От лекарския колектив на АГ клиника във Втора МБАЛ София ЕАД,
Относно грубото погазване на нормите на добрата медицинска практика в клиниката, както лошото и крайно неадекватно управление на болницата от страна на изпълнителния директор и неговите подчинени.
Уважаеми г-жи/г-да,
Обръщаме се към вас с молба една социална болнична структура на територията на град София с дългогодишни традиции да бъде спасена от нехайното отношение на ръководещата я администрация. АГ клиника във Втора МБАЛ беше една от водещите в град София. За съжаление казваме "беше” в този момент. В следствие на "доброто управление и правилен мениджърски подход” на изпълнителния директор на болницата масово се знае, че АГ клиника е затворена и/или не работи. Мерки не се взимат…
Лекарският и акушерският колектив на АГ клиника е принуден да работи в условия, които не отговарят на нормите на добрата медицинска практика, а именно:
1. Броят на лекарите ординатори не отговаря на изискванията според акредитацията на клиниката и нивото на компетентност – към момента работят 8 лекари, при минимална норма 13;
2. Медицинската апаратура не е подменяна повече от 10 г. – морално остаряла и със съмнителни качества;
3. Лекарският състав е принуден да полага повече от нормалното "извънреден труд”, за да осигури 24-часово спешно покритие на медицинската дейност в клиниката, в следствие на което се достига до невъзможността за планово използване на платени годишни отпуски и почивни дни спрямо Кодекса на труда;
4. Не са изпълнени договореностите, приети в колективния трудов договор от 10.10.2016 г. Заплатите на персонала не са променяни повече от 3 години, както и никой от работещите в клиниката не е получавал работно облекло и лични предпазни средства. Месеци наред не се изплащат никакви допълнителни възнаграждения, а след възстановеното им заплащане то е в пъти по-ниско от размера при предишните директори. В резултат на този задълбочен и аргументиран "мениджърски подход” качественият медицински персонал буквално се разбягва. Болницата е напусната от повече от 150 души медицински персонал, който частично е заменен. От това неизменно губят пациентите…
На персонала не се дават заслужените купони за храна за период от повече от половин година на 2016, дори полагащите се 60 стотинки за кафе за нощна смяна бяха намалени на 40 стотинки. Заплатите са буквално мизерни… че кой нормален човек би искал да започне работа при такива условия… Болницата се крепи на акушерки и сестри – пенсионерки, и лекари, които работят там от минимум 15 години, но все още таят наивно надежда нещо да се подобри. Като контраст на всичко това, административният персонал нараства – нови юристи, финансисти и какви ли не други съветници на директора се наемат и някак си за тях пари (при това не малко) има, а за лекарите, които спасяват животи, и за акушерките… огризки…
5. При изготвянето на годишния отчет на клиниката за 2016 г. изнесените данни от счетоводството не отговарят на истината! Има фрапантни разминавания в приходно-разходната част – респективно вменен финансов дълг към работещите в болницата. Налага се тезата, че задълженията на болницата трябва да се изплатят от работещите за сметка на личните им възнаграждения… Това е унизително!
С въвеждането на новия "по-добър” медицински софтуер в болницата хаосът е пълен… Нито една справка от програмата не отговаря на реалния брой преминали и/или оперирани и/или прегледани и/или… пациенти.
Нима това са нормалните критерии за по-добър контрол и отчетност… Съмняваме се… Това просто е поредната вратичка за източване на средства от болницата…
Не на последно място, всички ние, работещите, знаем, че във време на криза и на финансова задлъжнялост на структурата към външни контрагенти трябва да се правят икономии… Но нека те не са за сметка на човешкия живот и здраве…
Според на, работещите специалисти по медицина (за разлика от половината администрация. Все пак Втора МБАЛ се ръководи от неотговарящ на законовите изисквания за 5-годишен лекарски стаж по основна медицинска специалност човек. Е, поне наистина е завършил медицина и има дори специалност – организация и тактика на медицинската служба, придобита в далечната 1992 г.) не е нормално човек, който няма дори бегла представа от медицина, да определя дезинфекционни разтвори, шевен материал, медицински инструментариум и разпределение на елементарни медицински консумативи, както и да ръководи болница…
Директорът на Втора МБАЛ доц. д-р Стефан Узунов, който е начело на здравното заведение от 2015 г. разказа и своята гледна точка.
От известно време се носи слух, че АГ клиниката не работи. Има ли проблем с нея и какъв е той?
Не мога да кажа, че не работи. Това е слух, който някой разпространява и то напълно излишно. Решение за закриване липсва. Миналата година обаче февруари месец проведохме медицински съвет, след това имаше решение на съвета на директорите да се закрие Гинекологично отделение, но след внасяне в Комисията за изготвяне на стратегия за развитие на общинското здравеопазване до 2020 г. Това нещо е внесено там, но решение по този въпрос няма.
Тази година началникът на гинекологичното отделение д-р Исаков предложи намаляване на неговия леглови фонд от 12 на 6. Това бе извършено и утвърдено. Предвиждаме май месец да влезе в сила, а на останалата територия да дислоцираме отделението по ендокринология. Друго не се предвижда на този етап. Вярно е, че дейността им е намаляла. Използваемостта на легловия им фонд е близо до 50%, а ражданията са намалели, което намалява финансовата им стабилност. Всичко това води до финансова задлъжнялост.
Колко точно е тя?
За 2014 г. е 863 000 лв, за 2015 г. – 810 000 лв, за 2016 г. – 806 000 лв. Пространствата им са доста обемисти и фактически загубата на празни пространства натрупва задължения - ел. енергия, парно и т.н. Това е един от проблемите. Също така на 12-часови дежурства работят 24 човека, което представлява доста сериозен график. Техният състав е обемист, което изисква достатъчно финансови средства, за да бъде покрит. Вярно е, че са недостатъчно финансирани клиничните пътеки, не са високоплатени, но тях не ги определяме ние.
Вие казвате, че броят на специалистите е голям, а според тях е недостатъчен. Каква е истината?
На базата на дежурствата, които те поддържат, е вярно, че лекарите не са достатъчно. Не е вярно обаче, че стандартът изисква да има минимум 13 лекари – той изисква да има 8, от които 5 със специалност и 3 без специалност. Вярно е, че стандартът е вкаран в съда, но все още не е отменен, така че той е действащ в момента.
Да, че имат извънреден труд няма две мнения, но техните дежурства с този състав няма как да се покрият… Затова около 200-250 часа извънреден труд се разпределят между колегите, но той им се заплаща.
Вярно ли е, че не са им увеличавани заплатите и не са им изплащани ваучери за храна?
Вярно е, че не са им увеличавани заплатите, но ваучерите за храна не са изплатени за януари и февруари, но сега ще се изплатят със заплатата за март. Така е формирано търговското дружество – чака си приходите, за да може да си направи разходите.
Защо от АГ клиниката си тръгнаха известни специалисти, откакто вие сте директор?
Това бяха д-р Угрински, бивш член на борда на директорите, д-р Калев… Всеки един от тях е пожелал да напусне лечебното заведение сам. Първо напусна д-р Калев, с чиято организация и начин на работа не бях съгласен. И между другото сега ще обявим конкурси за началници на отделения и клиники. На всички отделения.
Вярно ли е, че АГ отделението не работи по празниците?
Единствено гинекологията не е работила по празниците.
Източват ли се пари от болницата, каквото подозрение има?
Няма как да се източват. Това е единственото, с което не съм съгласен от упреците към мен. Аз не съм си купил за сметка на болницата един химикал. Целя да намаля финансовите загуби. Болницата я заварих с 2 085 000 лева задължения към контрагенти, а към момента е 1 582 576 лева. Намалението изглежда малко, но няма как да стане по-бързо изплащането. По програмата за развитие за тази година съм категоричен, че трябва да стигнем до нула, а следващата година да вървим към положителен финансов резултат. Аз вярвам, че още това тримесечие ще излезем на печалба и ще можем да вдигнем малко възнагражденията на сестрите и акушерките.
Има ли някакъв проблем с лекарствата в болничната аптека?
Няма никакъв проблем. Всичко е въпрос на заявки и на тяхното следене. Така се получи за едни конци, които всъщност бяха в аптеката, но няма кой да звънне, за да си ги поиска. Това е въпрос на организация. Няма нещо, което да е заявено и да не е получено.
А проблем с други отделения има ли?
Единствено от време на време през летните периоди на минус е Педиатрична клиника. На минус е и Ендокринологията в частност, но на базата на това, че е в общия конгломерат на Вътрешна клиника цялата клиника е на плюс – около 350 000 за годината. Но педиатрията е перманентно почти на минус, особено през летния период, така че не е само гинекологията, но техният минус (на гинекологията) е много по-голям.
Източник: iNEWS.bg.Последвайте ни
0 Коментара: