Източници: Служебният кабинет готви 2-седмичен тотален локдаун след броени дни
Бизнесмени притеснени, че мярката за пълното затваряне на страната вече е на път да бъде подписана
В момента няма свободни легла в реанимациите, няма резервни монитори и апарати за обдишване. Това е причината тихомълком служебният кабинет да се обърне за помощ към ЕС, показвайки че страната ни практически изживява хуманитарна криза.
От най-големите университетски болници в София обясниха, че веднага след като се освободи легло в реанимация то се заема за минути. Най-често за интензивните легла се правели вътрешни трансфери на тежко болни от клиниките.
Въвеждат полицейски час за неваксинираните след няколко дни
“В случаите, когато места в реанимациите се появят в електронната система няколко линейки се отправят към болницата”, обясниха от “Пирогов”.
Лекари увериха, че приемат първия пристигнал пациент и не им се налага да решават кой от болните, докарани почти едновременно има по-големи шансове да оцелее. Медиците са категорични, че от постъпилите в реанимации 90% умират.
Свободни интензивни легла няма и в болниците във Варна, Пловдив, Стара Загора, Русе и Плевен.
“Няма да е излишно нищо което ни се достави”, казват от благоевградската реанимация. Засега в болницата няма ритмична доставка на ремдесевир и непрекъснато управата се моли и урежда по 70 флакона на седмица, които стигат едва за 11 души болни от COVID. А в болницата се лекуват над 100 пациенти.
В шуменската болница са заети 194 легла, съобщи ръководителят на направление “Медицинска дейност” д-р Йорданка Маринова. В същото време местата за лечение на коронавирус са 210. В интензивно отделение са заети 7 от общо 8 легла.
Заети са всички 20 легла и в COVID сектора на Комплексния онкологичен център в Шумен.
В момента се регистрира най-голямата натовареност от старта на четвъртата вълна, отчитат медици.
Пълно затваряне на бизнеси и цялата страна веднага след изборите очакват и работодатели, които пожелаха да останат анонимни. Минимум две седмици локдаун ни очаква в първите дни след вота, а заповедта за извънредните мерки вече е написана като чернова, твърдят притеснени собственици на хотели, ресторанти, търговски обекти и предприятия.
Преценено е, че времето след изборите е подходящо, за да може да се предвиди евентуално ново разхлабване на мерките за декемврийските празници.
Проф. Радостина Александрова: Връщаме се отново в изходна позиция
“Преминаваме през една много сериозна криза. Всеки трябва да си даде сметка, че можем да я решим само ако подходим изключително отговорно и не бива да забравяме, че каквато и помощ да получим под формата на материали, консумативи и апаратура, един от основните ни проблеми е сериозният недостиг на медицински персонал”, това каза пред “Труд” вирусологът проф. Радостина Александрова по повод молбата на служебното правителство ЕС да ни осигури допълнително оборудване за COVID реанимациите.
Въпреки че при това сериозно разпространение на вируса според много хора логичното решение е локдаун, проф. Александрова припомни, че вече има и друга опция.
“Ако това беше единственото решение в началото на пандемията и единственото решение миналата година, когато все още нямахме ваксини, то сега 10 месеца след началото на тяхното прилагане в по-широк мащаб, при положение че имаме избор и свободен достъп до 4 ваксини, наистина е тъжно, че се връщаме отново в изходна позиция и пак обсъждаме прилагането на локдаун като единствената мярка, която би могла да ни реши проблема”, каза вирусологът.
Проф. Александрова обясни, че при 20% ваксинирани каквито и мерки да се прилагат, единственото, което ни очаква е “да се гмурнем в следващата драма”. “Трябва да осъзнаем, че единствената ни активна позиция по отношение вируса - това е да се ваксинираме”, категорична е тя.
Доц. Любомир Киров, шеф на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: Ковид зоните са огромен неуспех
Ковид зоните са един огромен неуспех, те не работят. Можеше да подпомагат, но те не могат да изнесат някакъв товар, целта трябваше да е да се направи бърза диагностика, изолиране и навременно наблюдение.
Безплатните лекарства за ковид също се оказаха пиар акция, защото няма специфично лечение на инфекцията. За съжаление не се изпълняват най-важните мерки - не се носят маски, не се спазва дистанция, хората не се ваксинират. Страната ни има нужда от помощ заради недостига на техника и кадри на определени места.
Забрави се да се говори за пациентите, които имат заболявания, различни от ковид. Контролът на хроничните заболявания е изключително важен.
Проф. Георги Момеков, председател на Научното дружество по фармация: При тази смъртност трябват брутални мерки
Когато си на първо място по смъртност трябва да има брутални мерки, ако се цени човешкият живот.
Или не правим нищо и стигаме до подобни черни рекорди, или се опитваме като общество да се хванем за ръце и да минем през това нещо заедно.
Сегашният пик на смъртността от COVID-19 е следствие на високата заболеваемост седмици наред.
Тестовете за антитела могат да се фалшифицират много по-лесно от другите изследвания. Наистина има много хора, които са изкарали болестта на крак и имат антитела.
Протекцията обаче при ваксинираните е много по-висока, отколкото при тези, които са изкарали вируса.
Последвайте ни
15 Коментара: