Понякога дори превърналите се в рутинни асистирани репродуктивни техники не са достатъчни, за да се достигне до така желаната бременност и раждането на здраво бебе. Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ разказват, че понякога са изправени пред предизвикателството инвитро и ICSI да не са достатъчното решение. Тогава се намесват биолозите и ембриолозите с набор от допълнителни методики, които значително повишават шансовете за бебе. Важно обаче е пациентите да помнят, че „помощниците“ на инвитро процедурата не са приложими винаги и във всяка ситуация. Репродуктивните специалисти следят за тези индикации, които да превърнат допълнителните техники в трамплин към двете чертички.
 
В последните години все повече жени да отлагат репродуктивните си планове, поради което желанието за бебе настъпва във възраст, в която рискът от намален яйчников резерв е завишен. При тях, както и при пациентки, които не отговарят добре на специалната хормонална стимулация се прилага методът Spindle view. Той позволява да се направи детайлна оценка на характеристиките на яйцеклетката и да се определят оплодителният и имплантационният й потенциал. Чрез тази допълнителна методика, успешно прилагана от години в Медицински комплекс „Д-р Щерев“, може много точно да се определи часът на изпълнение на ICSI процедурата и извършването й по начин, който да съхрани генетичния материал в яйцеклетката. Spindle view допринася за по-висок процент оплодени яйцеклетки, за по-добро качество на ембрионите и съответно по-висок процент бременности. Увеличената репродуктивна възраст на жената (над 35 години) е знак за специалистите да включат и асистирания хечинг с лазер в плановете си. Тази допълнителна методика представлява изтъняване или „пробиване” на малка дупка в единия край на обвивката на ембриона, за да се „излюпи” той по-лесно, когато дойде време да се имплантира в маточната лигавица. Асистираният хечинг се извършва със специален високотехнологичен лазер и освен при фактор възраст се прилага и при установена удебелена обвивка на ембриона, както и при трансфер на размразени ембриони поради вероятното втвърдяване на обвивката им.
 
Разбира се, науката предлага допълнителни решения и при т.нар. мъжки фактор, когато причината за ненастъпването на така желаната бременност е в мъжа. Сред тях е IMSI – морфологично селектиране на сперматозоиди, което в съчетание с прецизния морфологичен анализ (MSOME) към момента е единствената техника, която позволява качествената селекция на най-добрите сперматозоиди за ICSI в реално време. Целта е опитен биолог да селектира най-добрите сперматозоиди, използвайки микроскоп с увеличение от над 6000 пъти. Така се повишава качеството на получените ембриони, а оттам и шансът за бременност. Съществува и методика за изолиране на тези сперматозоиди, които имат ниска оплодителна способност. Нейното име накратко е MACS и ключовото при тази нея е, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК трудно се различават от останалите чрез класическите техники за предварителна обработка. Приложена от обучен специалист, MACS отстранява ДНК фрагментираните сперматозоиди, като позволява подбор на тези с най-добри характеристики и най-високи шансове за оплождане.
 
Сред бързоразвиващи се методики за подобряване на успеваемостта при инвитро и ICSI процедурите попадат и т.нар. хранителни среди – специални вещества, които оказват влияние на протичащите в тях процеси. При липсата на оплождане, например, се използва т.нар. калциева активация – среда, в която яйцеклетката се поставя след ICSI процедурата, за да се подпомогне оплождането. Хранителна среда с цитокини и растежни фактори пък се включва в лечението, когато оплождане има, но се отчитат имплантационни неуспехи.
 
Медицински комплекс „Д-р Щерев“ си сътрудничи и с Института по инфертилитет на Валенсия в стремежа си да осигури най-модерното и качествено лечение на своите пациенти. С испанските си колеги се консултират при извършването на т.нар. ERA е тест, при който се анализира рецептивността на маточната лигавица. Тестът се извършва единствено във Валенсия, а целта му е да са се определи т.нар. „имлантационен прозорец” – оптималният период, в който контактът между ембриона и маточната лигавица би бил най-ефективен. За да се увеличи шансът за бебе се прилага и ембриоскопията – 24-часово наблюдение на цялостното развитие на ембрионите посредством вградена микрокамера. То се осъществява в специален инкубатор, който наподобява условията в майчиния организъм. Чрез специален софтуер и с помощта на обучен ембриолог се прави детайлна оценка на деленето на ембрионите преди тяхната имплантация. Това позволява селектирането на ембриони с най-добър потенциал, което пък увеличава шансовете за успешна бременност и раждане на живо и здраво бебе.
 
Женското тяло също може да бъде още по-добре подготвено за връщането на вече оплодените ембриони, така че от тази среща да се роди магията на новия живот. Сред методите за това е ко-култувирането на ембриони – техника, наричана метафорично „одеяло за ембрионите“. При нея в определен ден от матката на жената с безболезнена процедура се изваждат клетки от лигавицата, които да послужат като подложка за оплодените ембриони. Така, когато те се върнат обратно в майчиното тяло, средата ще им е позната, а шансът за развитие на бременност ще е по-голям. В Медицински комплекс „Д-р Щерев“ при всяка инвитро или ICSI процедура се прилага и т.нар. ембриолепило, чиято цел е да подпомогне имплантирането на ембриона след трансфера му в маточната кухина. Сред допълнителните методи, увеличаващи успеваемостта на асистираните репродуктивни технологии, е и подготвянето на маточната лигавица за приема на новия живот чрез безболезнена за жената процедура, наречена LEI или локална лезия на еднометриума.
 
И ако преди години самата инвитро процедура се приемаше за лечение на стерилитета от бъдещето, днес вече съществуват техники, които позволяват да се направи генетична диагностика на ембрионите преди връщането им в организма на жената. Това се прави при двойки с установен висок риск от предаване на генетичното заболяване, както и с цел ранно диагностициране на хромозомни аномалии. По този начин рискът от загуба на бременност, от изкуствено прекъсване или от раждане на дете с генетично заболяване може да бъде сведен до минимум. Тази диагностика разкрива освен генетични заболявания и предразположения към рак, Алцхаймер и др. За да научите кога се прилага тя, както и останалите техники за повишаване успеваемостта при асистирани репродуктивни технологии, запишете своя час за преглед при репродуктивен специалист от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ на 02 920 0901 или използвайте най-съвременните канали за комуникация. Пишете в публичния канал на болницата във Viber или като лично съобщение до официалната фейсбук страница на лечебното заведение. Следвайте инструкциите и направете първа крачка към сбъдването на най-голямата си мечта!