Казаха дали противоепидемичните мерки са законни
Европейският парламент обсъди за пореден път ограниченията, въведени от държавите в ЕС
Парламентарната група на Европейската народна партия посочи, че видът на мерките следва да се определя от учените, а политиците са отговорни за спазването на законността.
Според социалистите и демократите мерките поставят демокрацията на изпитание и натоварват управляващите с изключителна отговорност. В някои страни управляващите се възползват, за да отнемат основни права, както се случва в Унгария и Полша, посочиха от тази парламентарна сила.
Групата "Обнови Европа" отбеляза, че мнозинството от гражданите в ЕС са убедени в нуждата от мерките. Някои правителства цинично се възползват от пандемията за авторитарно управление, добавиха либералите.
Зелените посочиха, че свободата на изразяване и на медиите в някои държави от ЕС е била ограничена и сред отрицателните примери дадоха мерките, предприети в райони с ромско население в България.
Според Европейските консерватори и реформатори някои правителства използват правомощия, които в обичайни времена биха били възприети като злоупотреба. Според тях на места в ЕС се наблюдават действия, характерни за диктатури като Куба и Венецуела. Не са само в Полша и Унгария, но и в Испания, се предприемат противоконституционни действия, налага се цензура, оправдана с борбата с дезинформацията, посочиха от тази парламентарна група.
Европейската обединена левица заяви, че ограниченията водят до несправедливост и нарушаване на основните свободи.
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс посочи, че всички държави от ЕС са въвели мерки за ограничение на основните свободи и в някои случаи това поставя под въпрос върховенството на закона.
Мерките трябва да подлежат на парламентарен надзор. Устойчивостта на правосъдните системи е подложена на изпитание, пандемията очерта нуждата от ускорено преминаване към електронно правосъдие, добави еврокомисарят.
Последвайте ни
0 Коментара: