С печат на рецептата фармацевти ще спират купуването на медикаменти “на кило”. Това решиха на среща при здравния министър Костадин Ангелов представители на фармацевтите и търговците на лекарства на едро, съобщава "Труд".

“Търговците на едро ще разпространят в аптечната мрежа нискомолекулярен хепарин. Бременните жени трябва да отидат с рецепта и документ, който да удостоверява генетичното изследване. Това се прави, за да няма злоупотреби”, увери министърът.

На бременните ще се дава фраксипарин или клексан само за един месец. На рецептата ще се поставя печат от аптеката и тя няма да може да се използва втори път.

На интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарства ще бъде публикуван списък на всички аптеки, където ще бъдат разпределени количества фраксипарин или клексан.

Намерено е и решение срещу презапасяването с антибиотици. Фармацевтите са тези, които преценяват какво количество може да получи един клиент.

Той пък щял да дава не повече от необходимите хапчета за един курс на лечение. Фармацевти коментираха, че джипита давали рецепти за по 8-10 кутии антибиотици.

Шефът на фармацевтите проф. Асена Сербезова обяви, че едва 8% от пациентите, хоспитализирани с COVID-19, имат бактериална или гъбична инфекция. Практиката не само в България, но и в света, е на 72% на пациентите да се предписва антибиотик.

“Самолечението е изключително опасно. Започването на Дексаметазон в началото на терапията е изключително рисково, защото той намалява имунитета”, предупреди здравният министър.

Той обясни, че пациентите с COVID-19, които се нуждаят от терапия, ще получат такава от общопрактикуващите лекари. Засега няма яснота по какви критерии джипитата ще получават по 1000 лв. на месец. Казано е само, че е тяхна грижа да проследяват заразените си пациенти.