Лекари с рецепта за справяне с жегите: Малко бира и...
Голямата част от хората търсят лекарска помощ поради свои „грешки“ - неприемане на достатъчно течности и прегряване заради дълъг престой на слънце
Малко бира, много сянка и положителни емоции за справяне с горещините препоръчват лекари. За справянето с продължаващите трети месец горещини за БТА говориха лекарите проф. Арман Постаджиян - началник на Отделението по кардиология към Клиниката по кардиология в столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) “Св. Анна“, доц. Росен Калпачки - началник на Клиниката по нервни болести към болница „Св. Анна“, д-р Светозар Марангозов - съдов хирург във Военномедицинска академия (ВМА), и д-р Йоанна Маринова, психиатър във ВМА.
Заради екстремно високите температури, които продължават дълго, пациентите, засегнати от сърдечна недостатъчност, от кардиомиопатия или преживели няколко инфаркта, страдат много повече в сравнение с общата популация, каза проф. Арман Постаджиян.
По думите му хората инстинктивно знаят какво трябва да правят в топлите дни, но в момента има твърде дълъг период на горещини. Забравя се, че възрастните не трябва да излизат навън в часовете от 14:00 до 16:00 ч. Да се носят светли и свободни дрехи, шапка, както и да не се стои безпричинно на слънце, съветва лекарят.
Младите мъже по-често получават внезапни сърдечно-съдови инциденти в сравнение с младите жени, каза още проф. Постаджиян и уточни, че младите хора по принцип по-трудно се убеждават да се придържат към назначената им терапия.
Лято и аритмия
Голямата част от хората търсят лекарска помощ поради свои „грешки“ - неприемане на достатъчно течности и прегряване заради дълъг престой на слънце. Дехидратирането води до по-ниски стойности на кръвното налягане, появява се усилен сърдечен пулс или аритмия. Тези оплаквания не са сърдечно-съдово заболяване, а се провокират от летния период, обясни проф. Постаджиян, но напомни, че преживелите сърдечно-съдов инцидент би следвало да бъдат особено внимателни.
Здрави хора и горещина
Ако човек е млад и с достатъчно добра реактивност, може да се справи с настоящите горещини. При здравото сърце основното, което се случва заради топлината, е вазодилатация – разширяване на съдовете и необходимост от пиене на повече течности, за да се компенсира недостигът им. В противен случай сърцето започва да работи по-бързо, хората усещат учестено сърцебиене и прималяване, каза кардиологът.
Течности, но основно вода
Загубата на течности – главно чрез дишане или изпотяване, е много по-голяма по време на горещините. Най-добре е да се пие вода. При здравите хора увеличеното количество на течностите не натоварва бъбреците, тъй като те работят нормално и ще изхвърлят от организма ненужното.
На по-младите жени, които имат стойности на кръвното налягане 90/60, се препоръчва в горещите дни да пият по-подсладени или по-солени напитки, тъй като по този начин течността би се задържала за по-дълго време в съдовете. Това е особено важно за младите, но здрави хора, подчерта още проф. Арман Постаджиян. Тази препоръка не се отправя към хора, преживели сърдечно-съдов инцидент или страдащи от диабет.
Внезапен сърдечен инцидент при млади мъже
Проблемът с „подмладяването“ на сърдечно-съдовите заболявания се появява, тъй като хората са подвластни на класическите рискови фактори за поява на сърдечно-съдово заболяване – хипертония, високо ниво на холестерол, тютюнопушене, посочи още проф. Постаджиян. По думите му никой не знае какво крият собствените му кръвоносни съдове, което е големият проблем.
Непридържането към лечение е по-често срещано сред младите хора, особено сред мъжете, допълни лекарят. Трудно е да се каже защо е така, каза още той и обясни, че младите трудно възприемат мисълта, че лечението ще продължи с години. Младите мъже по-често получават внезапни сърдечно-съдови инциденти в сравнение с младите жени, добави проф. Постаджиян.
През лятото инфарктите се случват по-рядко отколкото през есента и зимата, допълни той.
Горещината е рисков фактор за инсулт
Горещините се отразяват зле на хората, преживели инсулт, и създават рискове за нови инсулти, каза доц. Росен Калпачки. По думите му горещината е един от рисковите фактори за поява на инсулт, тъй като топлината води до обезводняване, а обезводняването прави кръвта по-гъста и по-склонна към образуване на тромби.
Повечето инсулти са причинени от попадане на тромб – съсирек, в някои от съдовете на мозъка. Другият вид инсулти, които се наричат мозъчен кръвоизлив, се получават по друг механизъм – скъсване на мозъчна артерия и изливане на кръв. За тези инсулти жегата също допринася, защото се създава възможност за разкъсване на мозъчен съд поради нагряването на главата, обясни лекарят.
Пет бири срещу пет чаши вода
Горещините не са подходящо време за пиене на алкохол, тъй като той е допълнителен рисков фактор за поява на мозъчни кръвоизливи. По принцип консумацията на алкохол трябва да е умерена, а в жегата – два пъти по-умерена, допълни доц. Калпачки.
В бирата, като напитка, предпочитана в горещините, стандартното съдържание на алкохол е 4-5 процента, а останалите - до 100 процента, са вода, но пет бири по 300 мл всяка внасят в организма близо 100 мл чист спирт, което е около 150 мл водка, добави доц. Калпачки.
Спиртът разширява всички кръвоносни съдове и ако към този факт се добави директно слънчево нагряване на главата на човек, кръвта се концентрира, кръвното налягането се покачва и може да се стигне до мозъчен кръвоизлив. Големият проблем при алкохола е, че той прави съдовете по-късливи и поради тази причина е сериозен провокиращ фактор за мозъчен кръвоизлив. Отделно от това, алкохолът може да провокира падане, при което да се нарани главата и да се провокира кръвоизлив.
Пет бири може да се изпият в почивен ден, каза още доц. Калпачки и напомни, че мозъкът „не обича“ рискови движения – дълго време без алкохол и изведнъж изпиване на голямо количество бира.
Инсулт при млади хора
Всички рискови фактори за инсулт се срещат и у младите хора, което е и причината инсултът да се появява не само сред възрастната популация. Инсултът е последица от високо кръвно налягане, от диабет, от високо ниво на холестерол, от сърдечни заболявания. Младите хора малко повече обичат вредностите – липса на сън, заседнал начин на живот, взиране в екрани, пушене, пиене, а всички те са инсултогенни, добави доц. Калпачки.
По думите му най-големият бич е високото кръвно и тъй като то не боли, хората не го лекуват правилно. Контролът на кръвното налягане не трябва да се спира. Няма загинал от ниско кръвно налягане, но от високо кръвно се умира всеки ден, добави доц. Калпачки.
Шапка, сянка, движение, вода
Когато на главата няма шапка и ако може да се премери температурата на течността, която е около мозъка, ще се установи, че има негативен ефект от директното греене на слънцето върху черепа, каза още доц. Калпачки. Без шапка черепът се охлажда, но температурата на тази течност става по-висока. Хората в пустинята ходят с покрити глави, припомни лекарят и допълни, че историческият опит показва, че който е тръгнал през пустинята с гола глава, не се е върнал жив.
Тънка, отблъскваща лъчите шапка с периферия поддържа малко по-ниска температурата на течността, която е около мозъка, отколкото ако главата е изложена на директно греене. Директното греене е рисков фактор, защото освен главата, се нагряват лицето и очите. Със сигурност покритата глава е по-хладна. Най-добрият съвет към хората е да стоят на сянка, да пият повече течности, да се движат и да имат положителни емоции.
Инсултите се случват по-често през лятото и през зимата, като случаите зачестяват сред хората, които имат предиспозиция за инсулт – високо кръвно налягане, сърдечни проблеми, лесно съсирваща се кръв, прекаляване дълго време с алкохол и цигари, високо ниво на холестерол, ползващи или ползвали дрога.
Сред здравите хора нито жегата, нито студът ще провокират инсулт, каза още доц. Калпачки.
„Оловни крака“
В горещите дни здравите хора най-често усещат тежест в краката си и имат лек оток в глезените, сякаш на краката им има завързана по една торба с пясък, каза д-р Светозар Марангозов. Това са т. нар. оловни крака. Почти всеки втори пациент, който идва в кабинета ми, е с отоци по краката, каза още той и посочи, че краката се подуват най-вече в края на деня, след дълго седене, дълго пътуване или излагане на слънце.
Горещините водят до разширяване на малките съдове, до лимфен застой и оттам се получават отоците в краката, които хората усещат в края на деня. Нужен е преглед, за да се установи дали пациентът има лимфен застой, венозно нарушение или друг проблем, а след това да се дадат препоръки и да се назначи лечение, ако е необходимо. При хората, които доказано са с венозна патология, все по-често наблюдаваме повърхностни тромбофлебити или дълбоки венозни тромбози, които не са рядко това лято, посочи още лекарят.
Оток на пръстите на ръцете
Оток на пръстите на ръцете би могъл да се появи при дълго пътуване, в което човек е обездвижен, или при дълъг преход сред природата. Д-р Марангозов препоръча при дълги преходи да се използват щеки, които ще накарат мускулите на ръцете да се движат, а отокът би бил малък. Пръстите на ръцете отичат от топлината и от статичната поза на тялото ни през деня, тъй като крайниците ни стоят в една позиция и не извършват физическа дейност, която да подпомага намаляването на отока.
Оток в единия крак
Винаги, когато има рязко настъпване на оток или отича само единият крайник, трябва да се потърси лекарска помощ, допълни д-р Марангозов. Необходим е преглед, защото хората, страдащи от венозна патология и тези, които имат данни за минали такива проблеми, често заради дехидратация и прегряване, получават тромбози. Тромбозите са сериозно усложнение на венозната система, което дори може да бъде животозастрашаващо, допълни той. Има ли оток, който засяга само единия крак или оток, който сутрин не е преминал, задължително трябва да се направи консултация със съдов хирург, посъветва д-р Марангозов.
На всеки час – пет минути
Най-добрата профилактика на сърдечно-съдовата система е движението. Статичната поза и/или прегряването на краката предразполагат към отоци дори в студените месеци.
Хората, чиито професии са статични, се препоръчва на всеки час да стават и за пет минути да се движат или да правят упражнения, стъпвайки от пети на пръсти и обратно. Може да се прави и лек масаж на краката, добави той. По думите му при работа в статична поза е добре под бюрото да има столче или друго помощно средство, върху което краката да се държат леко повдигнати.
Съветът към хората, страдащи от затлъстяване или от проблем с вените, е да избягват излизане навън в най-горещите часове.
Добрата хидратация е много важна, каза още д-р Марангозов и посочи, че минимум два литра течности трябва да изпива човек, тежащ 70 кг. Алкохол и кафе не се препоръчват.
Няма особени изисквания за приема на храна, но е по-добре, ако тя е лесносмилаема, тъй като запекът утежнява венозната патология и усилва налягането във вените на краката.
Море вкъщи?
Солената морска вода действа изключително благотворно върху кръвоносните съдове, но солена вода, приготвена вкъщи, няма същите свойства каквито има морската вода. В морската вода се съдържат и минерали, подпомагащи вените, които в домашни условия не могат да се набавят. Пациентите, които имат проблеми с вените, дори и когато са на море, трябва да избягват най-горещите часове навън, допълни лекарят.
Ластичните чорапи не са панацея
Ластични чорапи може да се използват при някои състояния, но те се носят само след лекарска консултация, тъй като с лекаря трябва да се уточни най-напред дали има нужда от тях, а след това тяхната компресия и дължина. Тези чорапи могат да навредят, ако компресията им не е дозирана правилно. Пациентите, които имат тежък лимфен застой – т. нар „слонски крака“, носят ластични чорапи, изработени по индивидуални параметри, посочи д-р Марангозов.
Раздразнителни и немотивирани
В резултат на дълго продължаващите горещини, сред здрави хора, без никакви психични заболявания, наблюдаваме обща отпадналост, раздразнителност и лабилност, липса на мотивация за работа, каза д-р Йоанна Маринова. Според наблюденията ми, жеги, продължили около две седмици, са достатъчни, за да се отразят доста неблагоприятно върху работоспособността и желанието на хората за работа, допълни тя.
Когато нямаш контрол върху околната среда, а пък се чувстваш отпаднал, е нормално да се прояви някаква раздразнителност и поведение, което не е много типично при други условия, каза още лекарят. По думите ѝ в горещините хора, които досега не са търсили помощ от психиатри, се обръщат към тях. Увеличил се е броят на хората, страдащи от тревожно-депресивни разстройства, които са потърсили психиатрична помощ.
Вълна от тревожност
От средата на юли до средата на август имаше вълна от пациенти, проявяващи тревожност. По думите на д-р Маринова това е нормално, тъй като времето влияе върху кръвното налягане, а това обикновено притеснява всеки човек. В резултат се влошава психичното му състояние и се налага да потърси помощ. Пациентите обикновено казват, че се чувстват зле и напрегнати, че не могат да спят, както и че се променят кръвното им налягане и сърдечният пулс, и мислят, че ще им се случи нещо лошо, че ще получат инфаркт или инсулт, допълни тя.
При много горещо време кръвоносните съдове се разширяват, кръвното налягане спада, а това води до учестен сърдечен пулс. Хората усещат разтуптяването на сърцето и смятат, че получават инфаркт. Това са оплаквания, свързани с тревожния спектър, и някои хора търсят дори спешна помощ. Когато им се направят изследвания, виждат, че нямат основания за тревога за здравето им и нямат нужда от помощ.
Трябва да отчитаме, че някои фактори не зависят от нас и е важно да се опитаме колкото можем съзнателно да контролираме реакциите си, допълни д-р Маринова.
Съвети за здрави хора
Да не се излиза навън в най-горещите часове, да се осигури допълнително охлаждане вкъщи и на работното място, да има добра хигиена на съня, както и придържане към балансирано хранене и умерена физическа активност, съветва д-р Маринова.
Пациенти с психични заболявания
Пациентите с психични заболявания реагират по различен начин на продължаващите горещини, в зависимост от заболяването, но не рядко състоянието им се влошава и се налага корекция на терапията им. От изключително важно значение е придържането към назначената им терапия. Някои пациенти стават много раздразнителни, агресивни и буйни, а хората с тревожни разстройства стават още по-тревожни, допълни д-р Йоанна Маринова.
Последвайте ни
0 Коментара: