Лекуват К-19 у нас с 2 лекарства за недоносени деца и вече изчезнаха от аптеките
Става дума за Вентолин (бронходилататор) и Пулмикорт (кортикостероид)
Фондация "Нашите недоносени деца" алармира за дефицит на жизненоважни медикаменти за недоносените деца.
В отворено писмо до Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата тя съобщава за продължителната и задълбочаваща се липса на два медикамента, от жизнена необходимост за лечението на тежки възпаления на дихателните пътища при недоносени бебета и деца със специфични здравни нужди.
Става дума за Вентолин (бронходилататор) и Пулмикорт (кортикостероид). Тяхната наличност, включително и резерв, са изчерпани в аптечните мрежи в по-голямата част от страната.
Фондацията е била сигнализирана многократно за това през последните месеци от родители на недоносени бебета и малки деца със специфични здравни нужди, които се намират в завишен риск от развитие на тежки възпаления на долните дихателни пътища.
Като притеснителна тенденция в писмото се посочва масовото прилагане на препаратите при лечението на коронавирус.
Според Фондацията е изключително тревожно, че Вентолин не фигурира в Международните насоки за лечение на COVID-19, доколкото инфекцията не се асоциира с бронхоспазми и няма препоръка за неговото прилагане в случаи на инфекцията.
Фондация "Нашите недоносени деца" акцентира върху необходимостта от планиране на бъдещи заявки за доставка на медикаментите предвид нуждите на пациентите с хронични респираторни проблеми, както и регистрираните случаи на лица, които попадат в рискова група на развитие на тежки инфекции на долните дихателни пътища.
Изтъква се и нуждата от засилване на контрола върху достъпа до посочените медикаменти чрез съблюдаване на продажбата им единствено срещу представянето на валидна рецепта.
Фондацията за пореден път подчертава и необходимостта от създаване на регистър на недоносените деца и новородени с влошено здравословно състояние, информацията от който би била от водеща подкрепа за планиране на доставките на необходимите медикаменти.
Последвайте ни
0 Коментара: