От Здравното министерство разпространиха актуална информация за COVID-19 от ECDC и EMA. Ето какво се казва в нея:

С увеличаващото се разпространение на Делта варианта на SARS-CoV-2 в страните от ЕС/ЕИП, Европейската агенция по лекарствата (EMA) и Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) силно препоръчват хората, които нямат противопоказания за ваксинация, но все още не са ваксинирани, своевременно да започнат и завършат препоръчителния ваксинационен курс.
Завършеният ваксинационен курс, с която и да е от одобрените в ЕС/ЕИП ваксини, осигурява високо ниво на защита срещу тежко протичане на заболяването и смърт, причинена от SARS-CoV-2, включително варианти като Делта. Най-високото нивото на защита, което осигурява ваксината, се достига след изминаването на достатъчно време (седем до четиринадесет дни) от деня, в който е поставена последната доза ваксина.
 
Освен това ваксинацията е важна, за да защити тези, които са с най-висок риск от тежко протичане на заболяването и хоспитализация, като намалява разпространението на вируса и предотвратява появата на нови „притеснителни“ варианти на вируса.
 
Mike Catchpole, главен изследовател в ECDC казва: “Въпреки че наличните ваксини са високо ефективни по отношение на защита на хората срещу тежко протичане на COVID-19, докато по-голямата част от населението не е имунизирана, рискът не е отминал. В момента сме свидетели на увеличаващ се брой на случаи на COVID-19 в ЕС/ЕИП и ваксините остават най-добрата налична възможност, за да се избегне нарастването на броя на случаите на тежко протичане на заболяването и смърт.”
 
Тъй като ваксинационните кампании тепърва набират скорост в ЕС/ЕИП, в някои случаи може да бъдат направени препоръки за обмисляне на скъсяване на времевия интервал между първата и втората доза, в разрешените граници, особено при хора с риск от тежко протичане на COVID-19, които не са завършили препоръчителния ваксинационен курс.
 
Развитието на инфекция при ваксинирани хора не означава, че ваксината не действа
 
Въпреки че ефикасността на всички ваксини срещу COVID-19, разрешени за употреба в ЕС/ЕИП, е много висока, няма ваксина със 100% ефикасност. Това означава, че се очаква развитието на ограничен брой инфекции със SARS-CoV-2 сред хората, които са приключили препоръчителния ваксинационен курс (така наречени „пробивни инфекции“). При развитие на инфекция обаче ваксините могат до голяма степен да предотвратят тежко протичане на заболяването и в голяма степен да намалят броя на хората, приети в болница поради COVID-19.
 
Fergus Sweeney, Ръководител на Клинични изпитвания и производство към ЕМА, казва следното: „Тези ваксини срещу COVID-19 имат висока ефикасност. Но дотогава, докато вирусът продължава да циркулира, ще продължаваме да наблюдаваме пробивни инфекции при ваксинирани хора.
 
“Това не означава, че ваксините не действат. Ваксинираните хора са много по-добре защитени от тежко протичане на COVID-19 в сравнение с тези, които не са ваксинирани. Ето защо всички трябва да се стремим към завършен ваксинационен курс при първа възможност.”
 
EMA и ECDC препоръчват завършен ваксинационен курс срещу COVID-19 при всички, които нямат противопоказания за това. Докато повече хора не бъдат напълно ваксинирани (със завършен ваксинационен курс) и докато разпространението на SARS-CoV-2 продължава, всеки човек трябва да се придържа към националните разпоредби и да продължава да спазва мерките, като носене на маска и поддържане на социална дистанция. Това се отнася и за хората, които имат завършен ваксинационен курс.
 
EMA и ECDC ще продължават да работят в тясна връзка с други органи на ЕС и националните агенции за събирането, получаването и споделянето на данни с висока научна стойност, за да подпомогнат държавите членки при защитата на общественото здраве във всяка национална ситуация.