Насред ада с К-19: Кошмарна нова зараза поваля българи

При изследването са доказани 42 случая с остра фаза на инфекцията в 19 области

https://blitz.bg/zdraveopazvane/nasred-ada-s-k-19-koshmarna-nova-zaraza-povalya-balgari_news806143.html Blitz.bg

Половината от ветеринарните лекари в Агенцията по храните са преболедували ку-треска, други 42-ма са инфектирани със заразата в момента, показва приключилото съвместното проучване на Агенцията и Националния център по заразни и паразитни болести.

Заразата може да се предава на хората чрез неварено (непастьоризирано) мляко, предупреждават експертите, съобщи БНР.

Проучването идентифицира шест нови рискови области за разпространение на заболяването – Варна, Монтана, Плевен, Силистра, Стара Загора и Шумен, които трябва да бъдат включени в новата 3-годишна програма за контрол и надзор над треската.

При изследването са доказани 42 случая с остра фаза на инфекцията в 19 области.

Процентът на активно заболелите варира в различните области, средно е 18%.

Най-голям брой заболели ветеринарни лекари е установен в областите Кърджали, Враца, Силистра и Пловдив.

Ку-треската е зараза, която може да се предава двупосочно между хора и животни. При хората протича с пневмония и хепатит, а симптомите са грипоподобни – мускулни болки и главоболие, налага се антибиотично лечение.

Превенцията за потребителите на мляко, закупено от фермери, е сваряването му преди консумация. 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай