От началото на октомври в Гърция е открит нов подвариант JN.1 на коронавируса, който Световната здравна организация класифицира като интересен вариант, пише "Труд".

До 19 декември новият подвариант JN.1 на коронавируса е открит в 101 проби в Гърция, според Националната здравна организация (EODY). Пробите са взети в периода 3 октомври – 3 декември 2023 г.

Появата на JN.1 съвпада с нарастването на случаите на COVID-19 в северното полукълбо на планетата. Това очевидно не е случайно, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC).

„Подвариантът JN.1 бързо се превръща в преобладаващ в САЩ, което предполага, че е по-преносим. За щастие обаче изглежда, че не причинява по-сериозно заболяване“, каза д-р. Манди Коен, директор на CDC.

Новият подвариант коронавирус, е „потомък“ на варианта Pirola или BA.2.86. Pirola също се разпространява по планетата, но с по-бавни темпове. Той разтревожи учените през последните месеци, защото носи десетки мутации в сравнение с оригиналния коронавирус.

Разликата на JN.1 от BA.2.86 е, че новият подвариант има допълнителна мутация в шиповия протеин. Този протеин се използва от коронавируса, за да се прикрепи към човешки клетки. Тогава лесно може да проникне вътре в тях и да ги зарази.

Вариантът BA.2.86 беше открит за първи път в началото на юли. JN.1 е открит на 25 август. Понастоящем допълнителният риск за общественото здраве от двата щама е международно оценен като нисък. Колкото повече са случаите на COVID обаче, толкова повече се увеличават приетите в болница.

Симптомите на JN.1 са възпалено гърло или сърбеж (сърбящ) дискомфорт в гърлото. Други възможни симптоми са умора, главоболие, кашлица и треска. Много по-рядко, отколкото по време на предишните вълни на пандемията, причинена от коронавируса, пациентите проявяват симптоми като суха кашлица (или непродуктивна, което означава липса на храчки), загуба на вкус или мирис.

Що се отнася до тежките случаи, те все още се проявяват със задух, болка в гърдите или бледа, сивкава или синя кожа, устни или нокти поради липса на кислород.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук