Деца без симптоми заразяват със скарлатина, а други се инфектират отново и отново.

За порочния кръг пред „Телеграф“ алармира педиатърът и детски ревматолог д-р Таня Андреева. Основната причина малчугани да се заразяват по няколко пъти с бактериалната инфекция е, че в класа има деца, които безсимптомно я предават на останалите. 

Бактерия 

През последните две години у нас има бум на носителството на бетахемолитичен стрептокок, който причинява скарлатината. Болестта протича с типичен обрив, температура, зачервено гърло, малинов език, но носителството на бактерията може да е напълно безсимптомно.

Носителите, макар и в по-ниска степен, също могат да заразяват. Това е причината за масовото разпространение на бетахемолитичния стрептокок сред децата в детските градини и училищата.

Когато едно дете има ангина, висока температура и обрив, отива на лекар, където му изписват антибиотик, защото това е бактериална инфекция, която задължително се лекува с антибиотик.

Проблемът обаче са носителите, при които няма изявена клинична картина. Когато в един клас имаме 4-5 деца, които са носители, но родителите не знаят и не вземат мерки, тази инфекция се разпространява още и още, разяснява специалистът. 

РЗИ

„РЗИ няма задължение към момента да се тестват всички деца от един клас, ако в него има ученик, което е носител на бактерията, но според мен е редно. Когато при едно се установи бетахемолитичен стрептокок, всички родители е добре да тестват децата най-малкото с бързи тестове.

Най-добре е да им се направи гърлен секрет. Дори носителството е свързано с възможни усложнения от страна на бъбреците и сърцето. Може да има много сериозни последствия“, обяснява д-р Андреева.

По думите й често в нейната практика идват деца с болки в ставите. Назначават се съответните изследвания, включително гърлен секрет. Така се установява носителство на бетахемолитичен стрептокок, за което никой не е подозирал.

За да се спре безконтролното разпространение на инфекцията, е много важно да се направи и антибиограма. Трябва да се взема гърлен секрет, за да се види  съответният причинител на кой антибиотик е чувствителен. Така няма да се изписват излишно медикаменти, които няма да помогнат.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук