Пак ще ни бодат заради кошмарна зараза, поразяваща българи
Първите местни случаи на инфекцията бяха регистрирани през август
Западнонилската треска дойде в България. Затова при сериозни грипоподобни състояния не бива да се изключва тестването и за тази инфекция, съветват здравните власти у нас.
Проверка на вестник „Телеграф“ показа, че тестът за западнонилска треска струва близо 60 лева в частни лаборатории.
Срещу тази сума чрез венозната кръв на болния се търсят антитела за настояща или прекарана инфекция.
Първите местни случаи на инфекцията бяха регистрирани през август. Двама от тримата заразени починаха. Това накара здравните власти да вземат спешни мерки и да организират извънредно пръскане срещу комари.
Плашещи данни за зараза
През август и септември западнонилската треска бележи своя пик. Заразяването става чрез ухапване от вид комари, които са разпространени в България. Резервоар на инфекцията са птиците, т.е. този вирус има разпространение навсякъде.
Обикновено преминава безсимптомно, но в около 1/5 от заразените може да доведе до менингит - възпаление на мозъчните обвивки, и енцефалит - възпаление на мозъчната тъкан, отбелязва д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария.
Сред тези хора смъртността е около 10%. Предпазването е чрез избягване на комари и ухапване.
Симптомите на заболяването са гадене и повръщане, главоболие, разстройство, увеличени лимфни възли, болки по ставите, температура и обрив. Сами по себе си те могат да са симптоми и на много други болести.
При менингит и енцефалит има много силно главоболие, отнесеност, замъглено съзнание (сънливост), мускулна слабост, гърчове, силно „втвърдена“ шия - пациентите не могат да свият главата си напред.
Ако са налице такива симптоми, задължително търсете лекарска помощ. „Отново тук причините, особено при възрастни пациенти, могат да са изключително много, не правете самодиагностика.
Говорим за драматични симптоми, не за леко главоболие след махмурлук. Няма достъпни широко разпространени тестове, прави се тест на мозъчна течност (ликвор)“, отбелязва в социалните мрежи специалистът. Засега за заболяването няма ваксина.
Ще скочат ли случаите на болните?
„Малко вероятно е случаите на западнонилска треска да се увеличават. Сезонът на комарите е към своя край. Върховият сезон на това заболяване е от август докъм края на септември“, отбеляза пък главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кучев.
Случаите са доста, тъй като всичко зависи от броя на комарните популации. „Сега имаше сухо лято, намаля този брой, но тепърва предстоят нови валежи“, обясни пред bTV доц. Кунчев. Заболяването не се предава от човек на човек.
По думите му държавата може единствено да намали броя на комарите с обработки. Затова миналата седмица Министерството на здравеопазването разпореди - всички РЗИ-та са направили предписания към общините за допълнителна обработка“, каза още доц. Кунчев.
Вечер, когато основно са активни комарите, трябва да замрежим прозорците, за да не ги допускаме до нас.
Носете дълго облекло, което не позволява да има много открити части на тялото. Използвайте репеленти - има много качествени препарати“, добави доц. Кунчев.
И през фланелката комарът хапе след залез слънце
Комарът хапе след залез слънце. Затова са необходими мрежи и комарници на прозорците, за да се предпазим от тях. Не бива да ходим на места, където има кръвосмучещи насекоми, особено на заблатени места.
Важно е също да знаете, че комарът хапе и през фланелката, така че една не е достатъчна, трябва да носим две, за да не ни хапят комарите, предупреди бившият шеф на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Преносители на болестта са комарите Culex.
Вирусът на Западния Нил е открит 1937 г. в Уганда в Африка. Оттогава ареалът на тази инфекция много се разширява и през 1999 г. започва голямата епидемия в САЩ, поясни Кантарджиев.
В момента в Европа най-много болни има в Гърция. Статистиката на Европейския център за контрол на болестите сочи, че половината от случаите са съобщени от Гърция и след това немалка бройка от Италия. Общо 13 са страните, които са съобщили за случаи на западнонилска треска.
Има в Румъния, Сърбия, Албания, Косово. С тестове се хващат под 1% от случаите, което означава, че скритата заболеваемост е минимум 100 пъти повече.
Официалната статистика сочи, че смъртността е 13% при западнонилска треска при тежките форми.
Продължава извънредното пръскане
Продължава извънредното пръскане срещу комари в столицата. Изготвен е график за изпълнението на допълнителните обработки срещу комари, съобщават от Столичната община.
Съгласно предписанията на Столичната регионална здравна инспекция са стартирани извънредни обработки срещу възрастни комари в обществените площи на територията на Столичната община, уточняват оттам.
Заболяването се предава от комари и няма случаи на предаване от човек на човек, посочват експертите. Според тях също така не се очакват епидемични взривове от западнонилска треска, тъй като сезонът на комарите е към своя край.
Въпреки това след разпореждане от РЗИ Столичната община започна допълнителна обработка срещу комари. Изготвени са допълнителни графици от изпълнителите, които стриктно се контролират от здравните и районните експерти.
Към обработките са включени допълнително специализирани генератори за обработка и с топъл аерозол, които да се прилагат в определени концентрирани участъци с оглед създалата се обстановка и миграционния период от комари в София, информират още от СО.
Вечерните аерозолни обработки ще бъдат изпълнявани съобразно определените нормативи и указания на контролиращите органи.
Обработките се изпълняват само при благоприятни климатични условия, когато времето не е дъждовно. В случай на влошаване на метеорологичните условия те ще бъдат проведени, когато това е възможно, допълват още от общината.
Последвайте ни
0 Коментара: