Подиатърът д-р Кристиян Стойчев: 3D изследване на стъпалата разкрива проблеми с гръбнака и кръста
Ако детето ви ходи на пръсти, обърнете се към специалист
Д-р Кристиян Стойчев е физиотерапевт и подиатър - специалист по болести на ходилото. Той предлага диагностика и лечение при проблеми в прохождането, плоскостъпие, ходене на пръсти и гръбначни изкривявания при новородени и деца с мускулно-скелетни заболявания и увреждания.
Извършва изследване на високотехнологична 3D апаратура за оценка на състоянието на стъпалата и гръбначния стълб, прави консултации за ортопедични стелки и обувки за деца и възрастни. Приема пациенти в Майчин дом и Феми клиник.
От 1,15 до 1,50 минута. Какво точно прави подологът или подиатърът? Всички патологии, всички болести, свързани с ходилото.
От 1,50 до 4 минута. Как родителите могат да разберат, че детето им има проблем? Първичните прегледи се осъществяват от ортопеди в ранна детска възраст. А при проходили деца – от подиатри. Под неправилна походка родителите разбират замятане на крачето, едното изостава от другото, износване на обувките само от една страна, лесна изморяемост. Но ние като специалисти имаме предвид проблеми в биомеханиката, скелетната структура на ходилото, развитието на сводовете. Патологиите могат да са вродени или придобити – обувките, които се носят, средата, в която расте детето… Вродените патологии в България са изключително малък процент.
От 4 до 7 минута. Плоскостъпието личи ли от бебешка възраст? Може да се излекува и ако не му се обърне внимание как влияе върху живота на човека? Дори през Първата и Втората световна война, когато са имали голяма нужда от войници т.нар. дюстабанлии не са ги мобилизирали. В бебешка възраст крачето има мастна подложка, която изчезва към втората-третата година и детето няма свод. След това е добре да се направи преглед за плоскостъпие. Тогава се предприемат мерки като ортопедични стелки, специализирани упражнения, които дават доста добър резултат. Ако се сложи стелка, без да има нужда, може да се забави развитието на мускулите.
От 8 до 11,45 минута. Ако детето си остане дюстабан, как това ще повлияе върху качеството му на живот по-нататък? В ранна възраст признакът е бързата уморяемост. То не може да играе наравно с връстниците си и стана раздразнително. При по възрастни индивиди води до биомеханични фиксирани изменения в ставите и костите – болки в кръста, болки в гърба, нарушава се цялата кинетична верига на тялото.
Няма голяма разлика между половете. Единствено при жените се наблюдава падане на сводовете по време на бременност. Високите токчета носят изключително много вреди за ходилото, защото отнемат на петата функцията да поеме тежестта и се натоварват възглавничките на пръстите.
Т.нар. „екранизация“ – пристрастеността към устройствата е голям проблем и при деца, и при възрастни. При подрастващите забавя двигателното им развитие
От 11,45 до 14 минута. Неправилно подбраните стелки могат ли да навредят? В София в момента се срещат апарати за стелки почти навсякъде. Погрешните стелки могат да докарат големи проблеми. Не давайте грешни пари, ако не сте се допитали до специалист.
От 14 до 16 минута. Защо ходенето на пръсти при децата трябва да се лекува? Първо трябва да се определи източника. Понякога се дължи на неврологични проблеми и е необходима консултация с детски невролог. Ако е ортопедична причината, тя понякога се дължи на прекомерна употреба на проходилка. Така се скъсява ахилесовото сухожилие и става невъзможно петата да се свлече хубаво надолу и с всяка стъпка проблемът се задълбочава. И връщането към нормалната походка е трудно, ако започне към 5-6 годишна възраст.
От 16 до 18 минута. Как гръбначните увреждания се установяват с подологично изследване? Гръбначното изкривяване е тясно свързано с изкривяването на ходилата.
От 18 до 19,50 минута. Правите високотехнологични изследвания с 3Д апаратура, каква информация дават те? Плантографията е най-показателното изследване, което претърпя истинска революция в последните години. Използваме 3Д сензорни пътеки, дават детайлна информация и помагат в подбора на последващата терапия.
От 19,50 до края минута. Има ли стандарт с какви обувки да ходим, ако високите токчета са вредни? Босото ходене е най-полезно в детската възраст. В урбанизираното общество това е невъзможно и съветът е петата на обувката, т.нар. форт да не бъде мека, след като детето проходи самостоятелно.
Интервю на Магдалена Гигова
Оператор Калоян Балабанов
Монтаж Антон Тончев
Последвайте ни