Проф. д-р Тома Пожарлиев, Фейсбук

Колко е объркано?

Започна епидемия, пандемия.

У нас се въведоха  мерки, доста строги за тогава, но мерки, които дадоха възможност да бъдем на последно място по заразени и починали.

Явиха се “специалисти”, които започнаха да говорят против мерките, да отричат пандемията, да я приравняват с грип.

Маските не помагали изобщо.

Дори водели до заболявания.

Един лекар влезе в задочен спор с мен относно епидемията. Това били глупости. За съжаление същият почина от Ковид преди 1 седмица!

Масмедии дадоха думата на критици на мерките. Представяха ги като най- компетентните.

Объркват хората, не можеш да ги накараш да носят маски.

Наскоро  пак дадоха думата на един вредител, който компетентно каза, че  Ковид е подобно на грипа, но по продължителен. Трябва да се стои в къщи, много малко са за болница. Ще се влошаваме, но и ще се подобряваме. Все едно, че се изкачваме в планината. Стигаш до някъде, изморен, почиваш си, пак се изморяваш и така до върха, но оздравяваш.

И започнаха да пристигат в болниците пациенти в крайно тежко състояние, на които е трудно вече да се помогне. Късно е и за Ремдесивир и за Рековалесцентна плазма. Вероятно са слушали този “специалист” и са чакали са стигнат до върха!

И смъртността се увеличи и сме на едно от първите места.

Не трябва да се дава думата на такива хора, като им се слагат епитети като най-добър инфекционист. Това е тероризъм.

Незнаещите им вярват.

И започва критика на здравната система и лекарите.

Нали се говореше, че имаме най-много болнични легла в Европа. Е, ако има и са празни /когато няма нужда/ какво от това? Трудно се постъпвало в болница, много чакане. Ами не знаете ли, че няма санитари и помощен персонал, няма добри комуникации. От години сестрите са под минимума.

Няма ли много хотели и селища които извън сезоните са празни? Да ги съборим?

Лошото е , че повечето болници са с лоша материална база. Порутени, без свестни фасади, стаи, асансьори , тоалетни. В сравнение със стотици  чудесни нови хотели изглеждат трагично.

Как да е по друг начин?

У нас на глава от населението се дават 350 € на година. За пример в Германия - 7000 € , 20 пъти по-малко. И това е години, години наред. Най-малко в сравнение с всички страни. Нищо, че се говори - всяка година се увеличават средствата за здравеопазване. И се доплаща! Но и така съотношението на средствата е трагично ниско.

Драстично намаля броя на анестезиолозите-реаниматори, които единствено са компетентни в лечение при нужда от дихателна реанимация - основна причина за леталитета.

И все пак получаваме здравеопазване в пъти по-добро от много страни.

Но накратко:

- да не се допускат хора да говорят против  мерките за разпространение на инфекцията

- да няма тотално затваряне на живота и дейностите, а разумно

- да бъдем единни в спазването на правилата за да  не ликвидираме и икономиката.

- чухме акад. Петрунов, изявен специалист, той трябва да се слуша и дава насоките.