“Завръщаме се постепенно към нормалния начин на живот.” Това заяви по отношение на ковид обстановката в България народният представител от "БСП за България" и заместник-председател на парламентарната Комисия по здравеопазване проф. Георги Михайлов в предаването "Денят започва" по БНТ.
 
По неговите думи в последните дни се е създала една излишна дискусия по отношение на маските. Проф. Михайлов обясни, че този въпрос се дефинира от заповеди и наредби на министъра на здравеопазването и такива ще бъдат издадени в следващите дни.
  
"Допълнителното финансиране за медиците на първа линия ще продължи още най-малко 3 месеца. Имаме решение за хората, няма да ги оставим във вакуум. Обмисляме сериозни възможности за промяна на финансирането на здравната система. Ще ги представим в актуализацията на бюджета.", каза народният представител от левицата, добавяйки, че актуализацията няма да засяга само финансирането на медицинските специалисти, а още много неща, свързани с реформата в здравеопазването.
 
В ефира на БНТ проф. Георги Михайлов коментира, че съотношението болнична-доболнична помощ трябва да продължи да се променя, тъй като в момента има сериозни дисбаланси - имаме най-много болници и болнични легла на глава на населението в Европа. "Тук не става въпрос за закриването на болници, а за преструктурирането им в по-ефективни форми за обслужването на населението", обърна внимание той. Михайлов бе категоричен, че основната част от заболяванията на хората могат да бъдат лекувани в доболничната помощ, но тези промени ще са по-дългосрочни, тъй като доболничната база все още не е подготвена да поеме с апаратура и кадри тези интервенции.
 
"Никой никъде не е казвал, че личните лекари ще бъдат оттласнати от здравната система. Няма такова нещо. Личните лекари са гръбнакът на българската медицина. Става дума за нещо много просто - електронно здравеопазване. То не съдържа само електронно досие, а много други компоненти. Това ще бъде добре за всеки български гражданин - ако може, при контакт с медицинско лице и при възможност за достъп до информация, веднага да бъде насочен към специалист, ако се нуждае от спешна интервенция", обясни проф. Михайлов.
 
Депутатът от БСП коментира и заседанието на парламентарната здравна комисия. По неговите думи не е работа на парламента да обява епидимични обстановки, а на Министерството на здравеопазването, като посочи, че не парламентът обявява всяка година грипна епидемия. Той също обърна внимание, че от Закона за здравето е изваден ковид, който незаслужено е бил поставен редом с чумата и холерата.
 
"Няма да се поддържат ковид отделения в бойна готовност. Създават се условия за бързо преструктуриране на болнични заведения. Този път ще премислим сериозно да не блокираме големите болници, които са отговорни за лечението на социално значимите заболявания", подчерта проф. Георги Михайлов.
 
Той също така обърна внимание, че обсъжданият законопроект в Комисията по здравеопазването предвижда включването на украински бежанци в здравната ни система, но само за определен период и при определени условия.