Проф. Гигов с важни данни за страничните ефекти на ваксината срещу К-19
Организацията е много добра, обяви ръководителят на Националния ваксинационен щаб
На повечето места в страната желаещите медици, сестри, фармацевти и стоматолози вече са обхванати от ваксинационния процес. Това съобщи пред БНР проф. Красимир Гигов, ръководител на Националния ваксинационен щаб.
Той обясни, че според плана това е първата от петте предвидени фази. По думите му единствено в София около половината от заявените ще се доваксинират.
Втората фаза обхваща социалните институции и учебни заведения.
Да не забравяме, че сме зависими от доставките. Ако днес получим ваксини, да следващия ден те се използват. Организацията е много добра, подчерта Гигов.
Към момента ваксинираните са близо 20 хиляди. И двете ваксини - на "Пфайзер", и на "Модерна" са на един и същ принцип и имат добра ефективност - 95%. Разлика има в изискваните условия за съхранение. Засега няма данни за противопоказност на препаратите. Все пак има ограничение по отношение на бременни жени и на пациенти с автоимунни заболявания, обясни проф. Гигов.
Той изтъкна, че хората трябва да са убедени - това засега е единственото средство за предпазване.
Засега България е сред последните места по брой ваксинирани, но скептицизмът отстъпва и все повече наши сънародници искат да се имунизират срещу Covid-19.
Очаква се в началото на февруари в страната да бъдат доставени достатъчно ваксини, с които ще можем да наваксаме изоставането си.
Последвайте ни
0 Коментара: