Проф. Ива Христова с мрачна прогноза за края на четвъртата вълна
Случаите постепенно се повишават, но очакванията са до две седмици тази тенденция да се обърне, обясни тя
Случаите постепенно се повишават, но очакванията са до две седмици тази тенденция да се обърне. В националния център се следят и подвариантите на Делта, които са 38, обясни проф. Ива Христова. Те нямат по-различна трансмисивност или клинична картина, допълни тя.
„Делта вариантът е изключително трансмисивен, много по-силно заразен от британския. Човек заразява повече хора, създава се по-висок вирусен товар и още в инкубационния период той вече е заразен.
Заразяват се всички възрастови групи, но спрямо предишните вълни много силно е изтеглена в посока на по-младите възрастови групи. Това има своето логично обяснение. От една страна, възрастните хора се ваксинираха и спазват много по-скритно противоепидемичните мерки, докато младежите не очакваха да боледуват и имаха по-свободно поведение“, подчерта експертът.
Проф. Ива Христова посочи, че мутациите на коронавируса се покриват от ваксините срещу COVID-19. Процентът е малко по-нисък, но покрива добре. РНК ваксините имат ефективност 94%, като срещу Делта варианта ефективността е 88%, обясни тя. Допълнителна доза ваксина се прави на хора, при които имунната система е подтисната, а бустерната доза се прилага за подсилване на имунитета поне 6 месеца след втората доза.
„Много изследвания показват, че най-добрият имунитет се създава при преболедуване и след това ваксиниране. Ваксинирането вдига 50 пъти нивото на антителата и създава много добра протекция. Имунният отговор при преболедуване е доста индивидуален и 5 до 10% не създава добър имунитет.
При по-леко боледувалите имунната реакция е кратка и не много напрегната. Затова се препоръчва поставяне на ваксина поне 6 месеца след преболедуване“, допълни проф. Ива Христова.
Последвайте ни
4 Коментара: