"Пред Националния център има опашки. Всеки носи в тоалетна хартия кърлеж, защото някой им е казал колко е важно да се изследва кърлежът. Който е ухапан в градска среда е необходимо да изпие доксициклин", съветва проф. Кантарджиев.   

Той е на мнение, че хората в България обичат да се струпват там, където има и други. "Българинът обича опашките още от едно време. И гражданите като минат пред Националния център и се интересуват какво се случва. И като разберат, че хората са се наредили да изследват кърлежи, те почват да се питат какво да правят, като нямат кърлеж, за да могат да се наредят. И от опашката им казват да отидат отсреща в градинката, да се сдобият с кърлеж и да се върнат на опашката", с чувство за хумор професорът обяснява тълпата от хора пред Националния център след нашествието на кърлежите.

"Гледането на кърлежи в Националния център не е от огромно значение. Ако има борелия трябва да се види дали е заразил човека", допълни той в сутрешния блок на Нова телевизия. 

Проф. Кантарджиев подчерта, че последната година за едно е доста по-интензивна в сравнение с минали. Той се занимава с контрола на инфекции и покрай коронавируса му се отвори допълнителна работа. 

В световен мащаб се появиха нови методи за изследване на Ковид-19, а проф. Кантарджиев обясни, че одобрява някои от тях. "Близалките за деца са много добра идея, по-лесно е от бъркането в гърлото, защото е болезнено. Критиците щяха да ни съсипят, ако бяхме въвели тези метода. Привърженик съм и на ваксинирането в колата, както и на бързите тестове. Харесва ми и идеята на тази камера, в която влизаш и крещиш, пееш, за да се види дали си заразен с Ковид-19. Да разберат някои хора, че силното говорене и викане води до зараза и затова са важни маските", гласи коментара му по повод нови световни метода. 

"Много българи ще се върнат от чужбина, където има притеснителни варианти на коронавирус. Нека не се събират веднага с други хора, да имат едно наум, че в тях може да има тези варианти на вируса". 

"Най-хубавото на изминалата година  е, че станах дядо. Заслужава си да доживееш този момент и да станеш дядо. Ще го уча на спорт. Той е важен, особено за младите хора. С мои приятели тренирахме джудо интензивно. Запалих се след казармата, като започнах да следвам. Спортът е важен за психиката, за здравето и самочувствието. Привърженик съм на индивидуалните спортове. Моят спаринг партньор е проф. Свинаров. 

Баща ми искаше да ходя във военно училище, но аз предпочетох медицината. Татко беше лекар, на съпругата ми родителите, моята съпруга беше, синът ми също. Явно е в нашето ДНК", категоричен е професорът.