В момента това, което виждаме, е в резултат на мерките. Ако не искаме да бъдем блокирани, трябва да бъдем разумни в поведението си. Ако продължим да се държим разумно с предпазните средства, ще намалее натискът върху здравната система и няма да се налагат мерки. 

Това заяви председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков в студиото на "България сутрин".

"Хората имат изобилие от информация, която не могат да осмислят, но скептицизмът е нещо полезно. Трябва по един много внимателен начин да се прави информирана кампания, защото тя трябва да е съобразена и с народопсихологията", посочи проф. Момеков.

Той отбеляза, че отлагането на втората доза от ваксината срещу Ковид-19 не крие особени рискове за здравето, но ако искаме максимална ефективност, трябва да спазваме изискванията на производителя.

"Ако имаме покритие на хората, които са рискови с професиите си, хората с хронични заболявания, ще имаме успех", коментира още той за имунизирането в България.

"Има значение колко хиляди теста са направени на милион популация. Със сигурност у нас ще се сблъскат с вируса много хора, но не можем да кажем колко точно, без епидемиологично проучване. Във Великобритания и Япония се правят изследвания, защото има наука, но аз се притеснявам какво се случва в Африка", подчерта проф. Момеков пред Bulgaria ON AIR. 

И обясни, че ако хората започнат да си купуват медикаменти за болнично лечение и да ги прилагат, това може да повлияе сериозно на здравето им.

"Получихме хубав шамар и за човечеството ще има ползи, защото станахме арогантни. Но няма как моделът на Швеция за овладяване на коронавируса да бъде приложен в Белгия, където гъстотата на населението е много по-голяма",  каза още проф. Момеков.

И добави, че в момента за първи път се сблъскваме с такъв патоген. "В еволюционен план патогенът се изменя така, че да не убива гостоприемника си, аз съм оптимистично настроен. Трябва да пречупим ситуацията и ще започнем да се връщаме в новото нормално", смята проф. Момеков.