Проф. Попов за лечебните свойства на Ивермектин в битката срещу К-19!
Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика, уточни топ инфекционистът
Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика. Имайки предвид бурния начин на разпространение на варианта Омикрон, може да се достигне и до над 30 хиляди заразени на ден. Скритата заболеваемост е най-малко четири пъти по-голяма от официалните данни. Това коментира пред БНР проф. Георги Попов, експерт по инфекциозни болести в УМБАЛ и ДКЦ “Софиямед” в София.
Проф. Георги Попов
В болницата се прави PCR изследване, което показва от кой вариант е болен пациента и това помага много в лечението.
“Нещо, което се прави и в малко други болници в София. Колеги от провинцията казват, че имат медикаментите, но не могат да ги приложат, защото не знаят как…Но лечението с моноклонални антитела действа, те блокират вируса и терапията после е по-лека”, допълни проф. Георги Попов.
Той допълни, че “вече са отхвърлени от медицината, чрез големи мултицентрови проучвания лекарства като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати. “Ивермектинът се прилага според някои протоколи от САЩ и Канада, както за лечение, така и за профилактика. В България направихме широкообхватно многоцентрово проучване и установихме, че има ефект само, ако се приложи в първите два дни”, съветва проф. Попов.
По думите му в страната може временно да има недостиг на някои от медикаментите, но сега Министерство на здравеопазването много гъвкаво и бързо реагира на това. “Моето виждане е, че хората ще се разболяват по няколко пъти, но колкото повече ги “разтърсва”, дори и оздравели толкова по-зле е за организма, поради ефектите на продължителния Ковид синдром”, подчерта професорът.
Проф. Попов очаква пандемията да отмине, защото като всеки вирус и този ще мутира достатъчно и дори да е изкуствено създаден, в едни момент ще отслабне и ще се самоунищожи или ще стане ендемичен вирус.
Последвайте ни
7 Коментара: