При повечето пациенти с пост-COVID синдром се наблюдава тежка уморяемост, която им пречи да се върнат на работа, коментира за bTV Кирил Карамфилов, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Александровска“.

По думите му за тези пациенти се изисква голяма грижа.

„При „Омикрон“ децата не са пощадени. При възрастните с ваксини се наблюдава, че те имат симптоми ден-два и болестта много бързо отшумява“, коментира още Карамфилов.

Според проф. Николай Витанов ако сме умни, няма да има вторичен пик на инфекцията, но това не е изключен сценарий. 

„Сегашната седмица е доста решителна, вече пречупихме пика на заболеваемостта. Следващото нещо, което трябва да се пречупи, е пикът на заетостта на интензивните и неинтензивните легла, а учениците тръгват на училище. Въпросът е дали сме засилили шейната по склона достатъчно силно, така че тръгването на учениците на училище да не я спре”, каза математикът, 

„Заетостта на интензивните легла в страната в момента е около 50% от максималния капацитет. Могат да бъдат разкрити още. Засега опасност няма. Пак казвам, ако нямаме акъл в главата, можем да си докараме вторичен пик и това вече ще е неприятно. Нека да вървим, така както сме засилили шейната по склона”, коментира той.

По думите му дали ще има вторичен пик, ще стане ясно след дни, като се види как се отразява тръгването на учениците на училище. 

„В момента няма област, която да е ниво 4, което значи, че мерките работят. Ако продължат да работят, ако сме умни, няма да имаме проблеми, няма да има тотален локдаун. Ако нямаме акъл в главата, ще си навлечем проблеми“, допълни Витанов.