Първи за годината случай на опасна болест засечен у нас
След заразяване човек попада в рамките на инкубационния период, когато става носител на инфекцията, но все още не проявява съответните симптоми
Причинители на заболяването, което се нарича още “болестта на мръсния хладилник”, са опасни чревни бактерии. Те проникват в хладилника чрез замърсени плодове и зеленчуци, а после могат да се прехвърлят и върху млякото и месото. Влажната среда и ниската температура пък са идеалните условия за размножаването им.
След заразяване човек попада в рамките на инкубационния период на заболяването, когато става носител на инфекцията, но все още не проявява съответните симптоми.
Обикновено при йерсиниозите този период е в рамките на 1-2 седмици, след което общото състояние постепенно се влошава. Температурата се покачва на 38-39 градуса, има усещане за болки по мускулите и ставите, главоболие, диария, болки в корема и в областта на дясното подребрие. Като усложнение на инфекцията се проявява артрит. Ставите стават оточни и болезнени, а кожата над тях се зачервява.
Като превенция срещу заболяването медиците съветват в хладилника да се съхраняват разделно само почистени и сухи продукти и храни.
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показват, че през изминалата седмица са регистрирани също 2 случая на кампилобактериоза, 20 на ентероколит, 3 на колиентерит, 6 на ротавирусен гастроентерит, 3 на салмонелоза.
Двойно са се увеличили и децата с варицела. 145 са диагностицираните с лещенка, в сравнение със 73 в предходната седмица.
От началото на годината в страната са съобщени 799 случая. Благодарение на наложените противоепидемични мерки заради COVID-19 обаче заболелите с варицела са много по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Тогава са регистрирани 8533 инфектирани.
През изминалата седмица има и 6 случая на скарлатина и 24 на вирусен хепатит.
Последвайте ни
0 Коментара: